קורס עריכה לשונית

אם הצטיינתם בספרות, כתיבה או לשון, יתכן שכדאי לכם לשקול להמשיך את הלימודים בעריכה לשונית. עורכים לשוניים עובדים במגוון תחומים, החל מעריכת ספרים שעומדים לצאת לאור, מעבר על ספרי הוראה, ועד עריכה לשונית של אתר אינטרנט. כל תחום בו מפורסמים טקסטים דורש עריכה לשונית מקצועית.

עורך לשוני עובר על הטקסט הנתון ובוחן אם הוא כתוב בצורה תקינה, בתחביר נכון, ובשטף והגיון נכונים. זוהי עבודה קשה הדורשת ידע רב של סגנון וביטוי. מי שעובד כעורך לשוני הינו בעל יכולת ורבלית יוצאת מן הכלל, ואמון על כללי הכתיבה הנכונה.

תכני קורס עריכה לשונית

קורס עריכה לשונית מלמד אתכם ראשית מבואות אודות עריכה לשונית, כיצד ניגשים לטקסט, ומהם הפרוצדורות הנדרשות לעבודה נכונה בעריכה. בהמשך מקבל הסטודנט הסמכה לעריכות של תרגומים שונים, וכן ידע מעשי ועיוני בביצוע עריכות ספרותיות ועיתונאיות. הלימודים של עריכה לשונית כוללים גם לימוד נושאי דקדוק ותחביר השונים מקורס לקורס.

נושאים נוספים בקורס:

  • עריכה לשונית של עבודות אקדמיות
  • כתיבה יצירתית
  • טיפול בשגיאות כתיב
  • שיווק שירותי עריכה לשונית
  • עריכה לשונית של טקסטים המוניים

תנאי קבלה לעריכה לשונית

מכיוון שיש רבים וטובים שמעוניינים לעבוד בעריכה לשונית, ישנם תנאי קבלה מסוימים לקבלה לקורס. ברוב הקורסים יש לעבור ראיון אישי, וכן מבחן כניסה שבוחן יכולות עריכה בסיסיות וידע כללי בעברית. מובן שלימודי עריכה לשונית בשפות שונות דורשת לעמוד בתנאים מחמירים יותר.

איפה לעבוד לאחר הקורס?

אנשים שיש להם תשוקה ללמוד עריכה לשונית לעתים חוששים מהשתלבות בעבודה, בעיקר משום שתחומים כמו ספרות ועיתונאות נמצאים בירידה תקציבית חמורה בשנים האחרונות. למרות זאת יש מגוון תחומים חדשים להשמת עורכים לשוניים כמו תחום האקדמיה, תקשורת המונים, אינטרנט, מחשבים, הוצאות לאור ומערכות מדיה שונות. עורכים לשוניים יכולים להמשיך לתארים מתקדמים יותר בתחומי כמו בלשנות, ספרנות, מידענות, כתיבה טכנית, מדעי הרוח, תרגום, שפות ועוד.

מטרות הקורס

להיות עורך לשוני זוהי מטלה הרבה יותר מסובכת מתחומי לימודים אחרים, בעיקר משום שעל העורך הלשוני מוטלת אחריות רבה. בקורס עוברים על תפקידי העורך ומעניקים לכם כלי עריכה מקצועיים ביותר.

עורכים לשוניים צריכים לדאוג לנושאים של הגייה ועריכת תוכן, ולעתים עובדים גם בייעוץ להוצאות לאור או גורמים אחרים. בעוד שעריכה ספרותית נחשבת מעניינת יותר, הכסף הרב נמצא דווקא בעריכה לחברות וארגונים. בשנים האחרונות מתפתח תחום עריכת סיפורי חיים, זכרונות ואוטוביוגרפיות שכותבים אנשים פרטיים. עורכים של סיפורים קצרים נדרשים לדקדקנות וחתירה לשלמות בעבודתם, וכן לבהירות הכתיבה.  עורך לשוני טוב משלב בין שפה עדכנית ומעניינת ושמירה על כללי השפה. ספרים שתורגמו לפני עשרות שנים כבר לא נקראים כיום, מפני שהשפה השתנתה. לכן העורך הלשוני נדרש לעדכן את שפתו שלו ואת שפת הכתיבה שלו באופן בלתי נגמר. לעתים העורך הלשוני רק מוסיף הערות ודגשים, ולא משנה בפועל את הטקסט.

נושא נוסף שמתפתח מאוד הוא תחום ספרי הילדים, שם נדרשים העורכים לדאוג לניקוד ולשיפור הטקסטים. בתחום האקדמי עוזרים עורכים לשוניים במקרים של עבודות מחקר, תזות, סמינרים ואף דוקטורטים.

  • Facebook
  • Twitter
  • email