קורס רפואה משלימה

קורס רפואה משלימה

צילום: Wonderlane

קורס רפואה משלימה

בחירת תחום ברפואה משלימה

אנשים רבים שמחליטים לעסוק בחייהם ברפואה אלטרנטיבית, מתקשים לבחור תורה אחת או מסלול אחד, כי כל המסלולים נראים להם מעניינים. מה הפלא? הרפואה המשלימה נאספה מרחבי העולם לאורך אלפי שנים, ומכילה גוף ידע של טובי המוחות של האנושות. החל משיטות עיסוי כגון טווינא, ועד טיפול בדיקור, נוספו לאורך השנים עוד ועוד שיטות וטכניקות לשיפור מצבו של האדם בגופו ובנפשו.

אם גם אתם מתקשים בבחירת מסלול לימודי רפואה משלימה, לנוכח המוני מסלולי הלימוד הנלמדים בבתי הספר השונים, כדאי לכם לקרוא את המדריך הזה בעיון. במדריך רפואה משלימה זה נסביר לכם אודות סוגי המסלולים השונים ואורכם, וכן ניתן לכם פירוט על מוסדות הלימוד המומלצים בכל תחום.

מסלולי רפואה אלטרנטיבית לטיפול במחלות

רפואה סינית

לימודי רפואה סינית מכשירים אתכם בצורה היסודית ביותר בתחומי הרפואה המשלימה שמקורה במזרח, והיא אורכת בין שנה וחצי לחמש שנים, כאשר מסלול החמש שנים כולל גם הסמכה בסין. המוסדות המומלצים ללימודי רפואה סינית הינם מדיסין קולג’, סמינר הקיבוצים, מכללת רידמן, ובית הספר לרפואה סינית של מזרח ומערב.

דיקור סיני

לימודי דיקור סיני, או אקופנקטורה, נועדה לשפר את הבריאות הפיזית והנפשית של המטופל על ידי דקירת נקודות אנרגיה לאורך הגוף שלו ושחרור חסימות בגופו. הדיקור מקורו בסין והוא קיים כבר 2000 שנה. כיום אין ספק באשר ליכולות הריפוי של הדיקור, גם לפי מחקרים של הרפואה המערבית. הדיקור יעיל במיוחד לשיפור תפקוד של האברים הפנימיים ולהקלה בכאב. מסלול של לימודי דיקור סיני אורך כ-4 שנים, והוא כולל עבודת התמחות ארוכה.

נתורופתיה

לתזונה שלנו יש השפעה אדירה על אורח חיינו ובריאותנו, וברפואה המשלימה מנצלים זאת על ידי שימוש בצמחי מרפא לשיפור בעיות רפואיות שונות. לימודי צמחי מרפא נלמדים בדרך כלל בשילוב לימודי דיקור, ושניהם יחד עוזרים לטפל בצורה חזקה ביותר במגוון בעיות רפואיות. בלימודי נתורופתיה לומדים כיצד אפשר לעזור לגוף לרפא את עצמו.

הנטורופת מאבחן את הבעיה הרפואית ממנה סובל המטופל, ומשתמש בכלים כגון תזונה נכונה, הומאופתיה, צמחי מרפא ופעילות גופנית כדי לשפר את מצבו של המטופל. לימודי נטורופתיה אורכים 4 שנים, כולל כ400 שעות סטאז’, בסופם מקבלים הסמכת נטורופת (ND). יש לוודא כי הסמכה זו מקובלת על ידי ארגון הנטורופתים הישראלי. אפשר ללמוד נטורופתיה במדיסין קולג’, בסמינר הקיבוצים או במכללת רידמן.

הומאופתיה

הומאופתיה נשענת על הרעיון של מתן חומר אשר גורם לסימפטומים זהים של המחלה ממנה סובל המטופל. על ידי דילול החומר מאמינים הומאופתים כי אפשר למצוא פתרון למחלה. אפשר ללמוד הומאופתיה במדיסין קולג’ ובסמינר הקיבוצים.

איורוודה

בשיטת האיור וודה ששייכת לרפואה ההודית מביאים להבראת הגוף והנפש על ידי הגעה להארה, כלומר חיבור הרמוני בין הגוף לנפש. לימודי איורוודה אפשר ללמוד במכללת רידמן תחת בית הספר לאיורוודה – רפואה הודית מסורתית. תוכנית הלימוד מקורה באוניברסיטת גוג’אראט לאיורוודה אשר נחשבת ברת סמכה בהודו בתחום. התוכנית אורכת ארבע שנים וכוללת השתלמות אופציונלית בהודו.

מסלולי רפואה משלימה לטיפול בגב ובגוף

שיאצו

שיאצו זו שיטת טיפול במגע, בדומה לשיטות עיסוי, אולם השיאצו תופס בגישה הוליסטית לפיה לא מטפלים רק בסימפטום אלא באמצעות העיסוי משפיעים על כל הגוף והנפש בצורה עמוקה וכוללת. השיאצו, בדומה לשיטות רפואה סינית אחרות, עובדת על נקודות אנרגיה בגוף, ששמם מרידיאנים. מרכזי אנרגיה אלו משפיעים על האברים הפנימיים שלנו, ובאמצעות מגע השיאצו ניתן לשחרר חסימות אנרגטיות היוצרות בעיות רפואיות.

כדי להפוך למטפלי שיאצו אפשר ללמוד קורס זן שיאצו יפני או קורס שיאצו המתבסס על הרפואה הסינית TCM. אפשר ללמוד שיאצו ברוב המוסדות ללימודי רפואה משלימה, ביניהם מכללת רידמן. מסלול לימודי שיאצו אורך בין שנתיים לשלוש.

עיסוי הוליסטי

העיסוי ההוליסטי מנצל שיטות עיסוי שונות ממקומות שונים בעולם, כאשר הכוונה היא לזכות ביתרונות של כל סוגי העיסוי והמגע. בין היתר מתבסס העיסוי ההוליסטי על טכניקות עיסוי שוודי, עיסוי רפואי ושיאצו. אורך הקורס משתנה ממוסד למוסד, בעיקר משום שמדובר על תחום עיסוי אקלקטי, ולכן יש לבחור במסלול המקיף והטוב ביותר לאחר מחקר בנושא.

רפלקסולוגיה

לפי הרפלקסולוגיה, ניתן לטפל בכל הגוף על ידי טיפול נקודתי בכפות הרגליים. בשיטת הרפלקסולוגיה ישנה מפה שמפרטת אזורים שונים ברגל ואת האיבר עליו הם משפיעים. הקורס נלמד בין שנה לשלוש שנים, בהתאם לרמה אליה מגיעים במכללה.

פלדנקרייז

שיטת הפלדנקרייז פותחה בישראל על ידי משה פלדנקרייז, והיא נועדה ללמד את האדם לשפר את יכולת תנועת הגוף שלו על ידי שיפור מודעותו לגוף. השיטה כוללת תרגילים שונים שמבצעים באיטיות, שכולן מפתחים מודעות לחלקים שונים בגוף.

אלכסנדר

שיטת אלכסנדר תפסה פופולריות בשנים האחרונות כשיטת לפתרון בעיות גב וכאבי מפרקים ותנועה. לפי שיטה זו מלמדים מחדש את האדם כיצד לבצע פעולות שונות בצורה נכונה.

הרעיון הוא שבעקבות הרגלים לא טובים הרגלנו את הגוף שלנו לנוע בצורה שפוגעת בו, ולמשל לשבת כפוף או להחזיק את הצוואר תפוס. על ידי למידת עקרונות התנועה הנכונה אנו מחנכים את הגוף לתנועה נכונה ומונעים חזרה של בעיות הגב ושאר חלקי הגוף.

רפואה משלימה בשימוש הטבע

פרחי באך

לימודי פרחי באך מכשירים מטפלים בטיפול בבעיות גופניות ונפשיות באמצעות השיטה של דוקטור באך. באך מצא 38 תמציות צמחים שמיועדות לפתור בעיות אישיותיות מסוימות.

ארומתרפיה

בלימודי ארומתרפיה לומדים כיצד לטפל בגוף ובנפש באמצעות ניחוחות שונים. מטפל בארומתרפיה משתמש בשמנים אתריים, בשמנים שמקורם בפרחים, תבלינים, צמחי מרפא או עצים.

רפואה משלימה המתמקדת בתהליכי חשיבה ונשימה

דמיון מודרך

דמיון מודרך, או NLP, היא שיטה שמאפשרת לשפר יכולות שונות באמצעות שינויים במבני ותהליכי חשיבה.

יוגה

יוגה היא שיטה עתיקה שמגיעה אלינו מהודו. היוגה מורכבת משיטות שונות שמטרת כולן להביא את המתרגל לשחרור רוחני.אפשר ללמוד קורס יוגה במכללת רידמן, שם מלמדים סוגים שונים של יוגה: אשטנגה, איינגר, ויניאסה, ויג’נאנה ושיבננדה.

מסלולים לשילוב שיטות שונות ברפואה משלימה

במכללות השונות קיימים מסלולים שונים המשלבים כמה מסגרות לימוד, כמו למשל מסלול מומחה בתרפיית המגע שנלמד במכללת רידמן ומלמד סוגים שונים של עיסוי למדריכים מקצועיים. גם מסלולי רפואה סינית בדרך כלל כוללים שילובים שונים של רפואה משלימה שמקורה במזרח. מומלץ לבחור כמה תחומים שמעניינים אתכם ואז לראות אם יש מסגרת שמשלבת את כולם.

מידע נוסף על רפואה משלימה

למרות שרפואה משלימה נחשבת יותר כטבעית וללא תרופות סינטטיות, טיפול או מגע לא מיומן לעיתים יכול לגרום נזק למטופל, יש צורך בידע ובניסיון רב בכדי לבצע טיפול מקצועי ויעיל. בכדי ללמוד קורס רפואה משלימה כל עליכם לעשות הוא למלא את הטופס, לבחור מוסדות, ויחזרו אליכם בהקדם האפשרי עם המידע המתאים.

  • Facebook
  • Twitter
  • email