קורס דפוס

Print Room Beamish by David Masters.

צילום: David Masters

ימי הדפוס הראשונים

להדפיס כמו המקצוענים

קורס דפוס הוא קורס המלמד את כל הקשור בדפוס החל בתולדות האומנות והדפוס, דרך תוכנות מחשב מתקדמות וכלה בהבאה לדפוס. כיום קורסי הדפוס במוסדות הלימוד ברחבי הארץ מלמדים להתמחויות בתחום הגרפיקה הממוחשבת.
הדפוס הוא טכנולוגיה עתיקה שמטרתה יצירת עותקים זהים ממקור יחיד. טכנולוגיה זו פותחה כנראה על ידי הסינים. הסינים השתמשו בצבעי שמן ומרחו אותם על אבן חלקה, שעליה ציירו דמות בתמונת ראי. שיטה זו נקראת ליתוגרפיה. טכניקה זו השתכללה על ידי יוהן גוטנברג בשנת 1436. גוטנברג פיתח את השיטה כאשר הוא בודד כל אות בנפרד וצירפם למילים ושורות וכך עימד עמוד שלם. עד לאותה תקופה, העמודים הללו היו לוחות עץ שגילפו אותם ולא היה ניתן לעשות בהם שימוש חוזר. גוטנברג, שהיה צורף במקצועו, הכין אותיות ממתכת מתאימה וכך היה ניתן להדפיס שוב ושוב בעלות זולה. כיום הדפוס מתחלק לשניים: שיטה ישירה כגון: הדפס עץ, ליתוגרפיה, דפוס משי ועוד והשיטה העקיפה כגון: הדפסה דיגיטלית ודפוס אופסט.

האם אתם מעוניינים לעבוד בבית דפוס? בקורס דפוס תלמדו את כל הכלים של בית הדפוס המודרני שיאפשרו לכם למצוא עבודה בקלות.

מטרות קורס דפוס

 • הקניית מושגי יסוד בדפוס
 • הדפסה דיגיטלית מול דפוס אופסט
 • הכרת הצבעים
 • למידה על שיטות הדפסה
 • שימוש בחומרים שונים
 • הדפסה על משטחים
 • הדפסה על גופים תלת מימדיים
 • כלים וטכניקות מתקדמות בהדפסה
 • הכשרת התלמיד לעבודה בתחום הדפוס

סיבות ללמוד קורס דפוס

בקורס דפוס אתם תתרגלו באופן מעשי הדפסה של תמונות, כרזות ושאר מידע כתוב. התרגול יכלול הדפסה בצבע, הדפסת טקסט, הדפסת עיתונים ומגזינים, וכן הדפסות מיוחדות על חומרים שונים. קורס זה מסמיך בצורה המלאה ביותר למקצוע המעצב, ולכן הוא תוכנן בצורה כה מעשית. אם אתם מתעניינים בתקשורת ובנושאים של מדיה דיגיטלית ומודפסת, קורס דפוס יעשיר אתכם מאוד.

מה לומדים בקורס בית דפוס?

בקורס זה לומדים בין היתר את תוכנת הפוטושופ. זוהי תוכנה המאפשרת לערוך תמונות בצורה מתקדמת ולהגיע לעריכה מקצועית של תמונות למטרות הדפסה. כל בתי הדפוס בישראל משתמשים בתוכנה זו מבין אדובי על מנת לבצע מניפולציות בתמונה, ולשנות אלמנטים שונים כמו צבע או אפקטים.

בתוכנת האילוסטרייטור תלמדו כיצד עריכה וקטורית של תמונות יכולה לעזור במלאכה של בתי הדפוס. תוכנה זו מאפשרת לערוך תמונות כך שיראו חדים ולא מפוקסלים גם בהגדלות של פוסטרים ושלטי חוצות. בתי דפוס גדולים המייצרים שלטי חוצות לתעשייה ולפרסום חייבים להשתמש בתוכנה זו, גם כן מבית אדובי, על מנת להגיע לרמת דיוק מאוד גבוהה.

הכשרה של קורס דפוס יכול לעזור לכם בעתיד להשתלב גם במקצועות אחרים כמו פרסום. כיום למשרד פרסום מודרני וגדול ישנם בתי דפוס יעודיים שמאפשרים להם להדפיס את החומר השיווקי בקלות וביעילות.

תוכנה נוספת אשר לומדים עליה בקורס היא תוכנת האינדיזיין, המאפשרת להגיע לתוצאות מדוייקות וחדות במעבדות מחשבים של מוסד הלימוד. הקורס כמובן כולל גם שימוש מעשי בשלוש תוכנות העיצוב שציינו.

קורס דפוס מלמד גם כיצד לפתח חשיבה עיצובית חדשה למדיות המודפסות השונות ולמדיה הדיגיטלית. כיום משרד בית דפוס נדרש להכין פלאיירים, מגנטים, כרזות, ושלל מוצרים שונים ומתחדשים. זה דורש מהמעצב לדעת נושאים שונים, ביניהם עיצוב באינטרנט, כדי שיוכל לעבוד בצורה מגוונת ולפי צרכי הלקוח. לקוחות אלו אינם מעוניינים לשכור שירותים של מגוון מעצבים, ולכן לרוב פונים למי שבקיא בכל תורות וטכניקות הדפוס.

נושאי לימוד עיקריים בקורס דפוס

 • יסודות הדפוס
 • חשיבה יצירתית
 • תכנון ועיצוב
 • שיטות הדפסה
 • הכרת החומרים והצבעים
 • טכנולוגיה של נייר
 • הכנה לדפוס

מוסדות לימוד מומלצים ללימוד קורס דפוס

שנקר

פועל בחסות בית הספר הגבוה להנדסה ועיצוב שנקר ותחת חסות מה”ט – המרכז להכשרה טכנולוגית.

מכללת הדסה

מכללת הדסה הינה מוסד לימודי המשלב מגוון מסלולי לימוד וביניהם בית הספר להנדסאים, לימודים אקדמאים ומכינה קדם אקדמית.

Mentor

מרכז ההדרכה מנטור מעביר קורסים וסדנאות במגוון תחומים ללקוחות פרטיים ועסקיים.

מחיר קורס דפוס

עלות קורס דפוס נעה בין 5,000 ₪ ל10,000 ש”ח בכדי לקבל מחיר מדוייק מלאו את הטופס והמוסדות השונים יחזרו אליכם עם הפרטים המדוייקים.

משך קורס דפוס

היקף הקורס תלוי במוסד ובמסגרת הלימודים ונע בין 8 מפגשים לקורס בסיסי בדפוס לבין 2 שנות לימוד לקורס הפקות דפוס.

אופן לימוד קורס דפוס

הרצאות, סדנאות – התנסות מעשית במהלך הלימודים, ביקור וסיור בבתי דפוס, תרגול, שיעורי בית ולמידת תוכנות ממוחשבות.

קבלת תעודה והסמכה בסיום קורס דפוס

קבלת תעודת גמר מטעם מה”ט – תעודת “הנדסאי דפוס” (בחלק מן מוסדות הלימוד).

שכר לדפס

שכר לדפס נע בין 6,000 ל9,000 ₪.

מידע נוסף על קורס דפוס

תוכנית הלימודים ורמת הלימודים משתנות בין מכללה אחת לשנייה. המכללות מציעות קורסים ברמות שונות וקצב לימוד שונה.קיים הבדל משמעותי בין קורס לעריכת דפוס לבין קורס עם התמחות בגרפיקה ממוחשבת במספר אופנים: היקף הלימודים מבחינת מספר שעות לימוד, נושאי הלימוד ועלות הקורס.

לסיכום, קורס דפוס הינו קורס שיכין את התלמיד לעבודות דפוס שונות, בו ילמד התלמיד את מקצועות הדפוס השונים, תולדות האומנות וכלה בהבאה לדפוס. הקורסים הנלמדים משתנים ממקום למקום. כיום לימוד מקצוע הדפוס נותן גם לימוד בעיצוב גרפי מה שירחיב את דעתו ומקצועו של הלומד ויוכל על ידי כך להרחיב את תחומי עיסוקו במקצוע שלמד. במקומות העבודה הנמצאים בארץ דרושים לא רק דפסים כאנשי מקצוע אלא גם אנשים היודעים לעצב וכן עיצוב בתוכנות ממוחשבות.

 • Facebook
 • Twitter
 • email