קורס אדריכלות

Bahnhof Potsdamer Platz by Wolfgang Staudt.צילום: Wolfgang Staudt

אדריכלות מודרנית

תכנון הסביבה המתפתחת

קורס אדריכלות הוא קורס העוסק בתכנון ועיצוב של סביבה ו/או חללים. קורס זה הוא החוליה המקשרת בין אומנות לבין הנדסת בניין. תחום האדריכלות הוא תחום נרחב מאוד והוא כולל בתוכו מגוון תחומים שבהם האדריכל יכול לעבוד והם: מעצבי ערים, אדריכלי נוף, מעצבי פנים וגינות, מעצבי רהיטים ואחראים על פרויקטי בניה גדולים שתחתיהם עובדים בעלי מקצוע שונים באותו תחום בפרויקט ועוד.

אדריכלות, לפי ההגדרה של ויטרוביוס היא: “יציבות, שימוש ויופי” והאדריכלות בהגדרתה המודרנית: אסתטיות מבניות ופונקציונאליות. לפי הגדרות אלו אנו רואים שהאדריכלות היא נקודת המפגש בין בנייה לאומנות. האדריכל בניגוד לאמן, מוגבל הן מבחינת שטח, הן מבחינת דרישות הלקוח, הן מדרישות התכנון והן מההיבטים הסטטים והפיזיקליים. אך כאן עבודתו הופכת להיות מאתגרת ביותר: איך ניתן לעמוד בכל האילוצים ולבטא את יצירת האומנות של האדריכל בתוך המבנה שתכנן.
ניתן ללמוד אדריכלות לתואר אדריכל B.Arch או לתעודת הנדסאי אדריכלות. ההבדל העיקרי הוא שאדריכל רשאי לתכנן ולחתום על תוכניות של בניינים רבי-קומות (מעל 4 קומות) ואילו ההנדסאי רשאי לתכנן ולחתום על התוכניות עד 4 קומות.

מטרות קורס אדריכלות

 • התמודדות עם בעיות בתכנון ויצירה בחללים ובסביבה
 • לימוד האומנות, המדעים, הסביבה ויחסי הגומלין שביניהם
 • לימוד האילוצים הקיימים וההתמודדות עמם

נושאי לימוד עיקריים בלימודי אדריכלות

 • תורת הבנייה וחומרי בניין
 • תולדות האומנות
 • חוזק מבנים וסטטיקה
 • תחיקת הבנייה
 • יסודות השרטוט
 • יסודות העיצוב
 • עיצוב פנים

מחיר קורס אדריכלות

עלות לימודי תעודה להנדסאים: כ25,000 ₪. עם זאת, עלות קורס אדריכלות לתואר B.Arch היא כ 50,000 ₪.

משך קורס אדריכלות

משך הקורס להנדסאים הוא 5 סמסטרים, עם זאת משך הלימודים ללימודי אדריכול לתואר הינם 5 שנים.

אופן לימוד קורס אדריכלות

אופן לימוד הקורס כולל: הרצאות פרונטאליות, מצגות, סיורים ברחבי הארץ ,הכנה ובנייה של מודלים, הגשת עבודות, הרצאות של אנשי מקצוע בתחומים שונים, סטודיו לעבודה על פרויקטים ושרטוטים, פרויקט גמר.

תנאי קבלה

עבור תעודת הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים: בגרות מלאה או בגרות חלקית :ציון 60 לפחות במקצועות הבאים: מתמטיקה 3 יח’, אנגלית 3 יח”ל , הבעה עברית 2 יח”ל.
עבור לימודי תואר: 4 יח”ל באנגלית+ 4 יח”ל מתמטיקה ממוצע בגרות 85 ופסיכומטרי 550. מבחן מיון+ראיון אישי.

קבלת תעודה והסמכה בסיום קורס אדריכלות

עבור הנדסאים: קבלת תעודת גמר מטעם מה”ט – הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים.
עבור סיום לימודי תואר: קבלת התואר B.Arch ורישום בלשכת המהנדסים והאדריכלים.

שכר לאדריכל או הנדסאי אדריכלות

השכר המוצע במשק לאדריכל או להנדסאי עומד בין 4000 ₪ לבין 13,000 ₪.

מידע נוסף על קורס אדריכלות

הלימודים בקורס זה הם אינטנסיביים וכוללים ירידה לפרטי פרטים לכל הקשור לבנייה, אומנות ועיצוב. הגשת העבודות במהלך הסמסטר מתבצעת כל הזמן וישנה הגשה נוספת כללית יותר בסוף הסמסטר. ישנו שוני בין המכללות לגבי אופן הלימודים ותדירות הגשת העבודות. בחלק מבתי הספר להנדסאים תקבלו הנחות משמעותיות לשנת הלימודים הראשונה.קיימות גם כן מכינות לאדריכלות במספר מקומות בארץ.

לסיכום, לימודי אדריכלות הן לתואר והן לתעודת הנדסאי הם אינטנסיביים ומאתגרים ביותר. האדריכל לומד לשלב בין האומנות וההנדסה וחוש היצירתיות שלו בסביבה. אם אתם אנשים מדויקים היודעים לרדת לפרטים הנכונים והאומנות היא כלי חשוב בעיניכם – יתכן מאוד כי תמצאו את עצמכם לומדים במסגרת לימודי אדריכלות. האדריכל יכול לעסוק במגוון תחומים הקשורים לתכנון ובנייה של בניינים, תכנון ערים, פיקוח על פרויקטי בנייה גדולים ובעלי משרדים פרטיים של אדריכלות ועיצוב פנים. האדריכל ייהנה משכר גבוה ועבודה אטרקטיבית ומעניינת.

 • Facebook
 • Twitter
 • email