קורס עיתונאות

קורס עיתונאות

צילום: quinn.anya

קורס עיתונאות

לדווח מהשטח

עולם הפרסום והכתיבה הטכנית בפרט, הינם תחומים אשר דרכם באים לידי ביטוי כל יכולותיו היצירתיים והמילוליים של הכותב או העיתונאי. ריבוי אמצעי התקשורת יצר מצב אשר מצריך עיתונאים רבים בכל סוגי המדיה הקיימים, לתמצת ולהעביר את המסר בצורה הברורה והחדה ביותר. תפקידו של העיתונאי הינו לדווח באופן מהימן ומקצועי על אירועים שונים, לתת זווית ראייה על ההתרחשות וכן לעניין את הקהל יעד ו”למכור” לו למעשה את זווית הראייה שלו.

קורס עיתונאות יוצא מנקודת הנחה זו, ושם דגש על מאפיינים רבים של העיתונאות הקלאסית, דרך הבנה של שיטות דיווח, כתיבה עיתונאית, שיטות ראיות ותחקיר ועוד. קורס זה יאפשר לכם לראות את עולם התקשורת מבפנים, דרך מפגש זה תבינו את זוויות הראייה הקיימות בחברה שלנו.

מטרות קורס עיתונאות

מטרות קורס עיתונאות הן לרכוש את טכניקות העבודה היעילות והנכונות של העיתונאי, דרך מבט מקיף על אמצעי התקשורת השונים, הבנה וניתוח מקיף של המדיות השונות. כמו כן, קורס זה יוצר מפגש בין הסטודנטים לתקשורת, דרך התנסות באיסוף מידע וכתיבה עיתונאית, לימוד תיאורטי על עולם התקשורת וכן עבודה והיכרות התחום דרך כתיבה, ראיות, שימוש בכללי האתיקה, למידה של העיתונות המקוונת, וכמו כן יערך מפגש אישי עם בכירי תקשורות אשר יקנו את ההבנה המעשית והתיאורטית.

קורס עיתונאות שם דגש על ערוצי המדיה האלקטרוניים. מטרתו של הקורס להקנות את הידע המקצועי בכתיבה ובעריכה עיתונאית, עד רמת מקצועיות של הסטודנטים, אשר תאפשר להם השתלבות בשוק העבודה ובכלי התקשורת השונים כעיתונאים, תחקירנים ואנשי תקשורת מקצועיים.

עיקרי קורס עיתונאות:

 • מבוא לעיתונאות, סקירה היסטורית
 • כתיבה חדשותית
 • כלי תקשורת והבנתם
 • יסודות בכתיבה עצמאית
 • כללי האתיקה ומהותן
 • תהליך התחקיר
 • טכניקות ראיון, התנהגות מול המצלמה
 • לימוד מעשי של כתב הטלויזיה
 • סדנת רדיו
 • אינטרנט בשירות העיתונאים
 • תקשורת ורטוריקה
 • תקשורת בינלאומית
חשיפה – האוניברסיטה הפתוחה, תל אביבמוסד זה מאפשר מסלול לימודים בתקשורת אשר ההתמחות היא בעיתונאות ורדיו, מסלול זה הוא מסלול מורחב של חשיפה, אשר מלמד את שיטות איסוף המידע ודרכי כתיבה של הידיעה החדשותית, שיטות וכלי ראיון עיתונאי, יסודות העיתונות ברשת המקוונת. הלימודים כוללים סדנאות מעשיות ותרגולים רבים.

תחום התקשורת והעיתונאות בפרט, היו מאז ומעולם מקצוע בעל צורך ממשי להעברת מידע לקהל הרחב, לכן קמו מוסדות רבים אשר מטרתם להקנות את הידע המקצועי, התיאורטי והמעשי לסטודנטים. המוסדות השונים מאפשרים תוכניות לימודים שונות, אשר כל תוכנית מתמקדת בנישה עיתונאית אחרת, כמו כן, קיימים קורסים מקיפים אשר כוללים תוכנית לימודים ארוכה ומקצועית.

תנאי רישום וקבלה לקורס עיתונאות

רוב המוסדות אינם דורשים ידע מוקדם, אך כל זאת מבסס על תוכנית הלימודים והמסלול שתבחרו. עם זאת, לקורס נדרשת שליטה בשפה העברית ויכולת הבעה בכתב ובעל פה, כמו כן קיימים מוסדות אשר מתנים את הקבלה על ידי ראיון. כיום קיימים בנוסף קורסים ממוקדים לכתיבה עיתונאית אשר מיועדים לקהל הרחב ולחובבנים.

מחיר קורס עיתונאות

מחיר קורס עיתונאות תלוי בתוכנית הלימודים אשר מציע המוסד. אם ברצונכם לקבל מידע נוסף עליכם לפנות אל מוסדות הלימוד הרלוונטיים, דרך הטופס המצורף ולבחור לכם את המסלול המתאים לכם.

משך זמן לימודי עיתונאות

משך זמן קורס עיתונאות תלוי בתוכנית הלימודים שבחרתם. לרוב לימודי התעודה נמשכים בין שנה אחת לשניים, לעומת זאת לימודי תואר ראשון נמשכים כשלוש שנים. אם כי קיימים קורסים בסיסיים וספציפיים, אשר יכולים להימשך מספר קטן של מפגשים.

אופן לימוד קורס עיתונאות

תחילה על הסטודנטים להכיר טוב את עולם התקשורת, לכן הלימודים הם פרונטליים ודורשים הקשבה וידע רב. לאחר מכן הסטודנטים יעברו אל החלק המעשי, בחלק זה הם יממשו את כל מה שלמדו בחלק התיאורטי, החלק המעשי מקנה את הכלים להתמודדות עם מצבים שונים דרך משימות ותרגולים רבים. החלק המעשי לרוב יתבצע בכיתה קטנה, אשר היחס האישי והזמן המוקצב לכל סטודנט גדול.

מה לומדים בקורס עיתונאות?

לימוד קורס עיתונאות כפי שנאמר מתחלק לשני חלקים, חלק תיאורטי וחלק מעשי. החלק התיאורטי כולל שיעורים כגון: תולדות העיתונאות, תקשורת המונים, אמצעי תקשורת המונים בישראל, דיני תקשורת, תקשורת בינאישית, המבנה הארגוני של העיתון, התחקר העיתונאי, אתיקה וצנזורה ועוד. החלק המעשי יכלול שיעורים כגון: טכניקות ראיון, כתיבה עיתונאית, שידור ועריכת רדיו, עיתונאות מקומית, צילום ועריכת וידאו, העיתון האלקטרוני ועוד.

תפקידים עתידיים למסיימי קורס עיתונאות

מסיימי קורס עיתונאות יוכלו להשתלב בקלות בעולם התקשורת, ההתשתלבות תלויה בסוג ובאורך תוכנית הלימודים שבחר הסטודנט, וכמו כן בסוג התעודה אשר מעניק המוסד. מסיימי קורס עיתונאות ישתלבו בתפקידים כעיתונאי, תחקירן, מראיין בכל סוגי המדיה הקיימים, כגון: רדיו, טלויזיה, עיתונים מקצועיים ומקומיים וכן המדיה המקוונת.

מידע נוסף על קורס עיתונאות

מקצוע העיתונאי הפך עם השנים למקצוע נחשק, הן בשל הביקוש הרב, והם מתוך ההבנה והצורך לגרום לשינוי פנימי בחברה. כיום עיתונאים רבים יכולים להשתלב בנישות רבות, בכל אמצעי התקשורת ההולכים וגדלים. הדיווח העיתונאי מצריך ידע רב, מקצועיות והרבה חן בשילוב מיומנויות וטכניקות כתיבה גבוהות.

קורסים רלוונטיים לתחום

קורס עיתונאות הוא קורס מעמיק אשר מאפשר למשתתפים להפגש פנים מול פנים עם עולם התקשורת. כל עיתונאי טוב יודע לכתוב לבטא את עצמו בכתב, אם אתם עדיין לא בטוחים בסגנון הכתיבה שלכם, קורס כתיבה טכנית יעזור לכם לשפר את סגנון הכתיבה. כמו כן תוכלו לקחת קורס עריכה לשונית ולשפר את העריכה הטקסטואלית והויזואלית שלכם.

 • Facebook
 • Twitter
 • email