קורס גננות

צילום: JoshBerglund19

קורס גננות

קצת על קורס גננות – חובה תואר ראשון בחינוך

לפני שנתחיל, חשוב שתדעו, כדי להיות גננת חייבים תואר ראשון בחינוך לגיל הרך. במדריך זה נסביר לכם על מסלולי תואר ראשון לכל מי שרוצה להיות גננת, וגם נסביר על מסלולי העשרה לגננות. אם התעניינתם בקורס גננות סביר להניח שזה כתוצאה מאחת משתי הסיבות הבאות: הסיבה הראשונה, אתם אוהבים מאד ילדים קטנים והייעוד שלכם בחיים הוא להיות חלק מעיצוב הנפש והרגש שלהם או הסיבה השנייה היא שיש לכם ילדים בגיל הרך ואתם מעוניינים לדעת מהו מסלול ההכשרה אותו עוברת גננת על מנת ללכת לעבודה כל יום בשקט. נשים וגברים שאוהבים לעבוד עם הגיל הרך פונים בדרך כלל לימודי גננות או מטפלות, ובסך הכל מדובר בתחומים חופפים.

ישנם אינספור מקומות המציעים לכם לימודים לגיל זה ובמגוון תוכניות התמחויות כגון: גננות לגיל הרך (עד גיל 6) או מורות גננות לגילאים 4-8 גננות לחינוך מיוחד, או לחינוך הבלתי פורמאלי ויחד עם זאת חשוב לדעת לימודים לקראת מקצוע זה כוללים שני סוגים: לימודי תעודה שבהם נדון במאמר זה ולימודים לתואר.

כאן המקום לציין כי היום גנים פרטיים רבים יעדיפו להעסיק גננת בעלת תואר ראשון לפחות, אך במידה ובחרת בלימודי תעודה חשוב כי הלימודים יעשו במקום בו התעודה תוכר מטעם משרד החינוך.

חלקכם ודאי תוהים כרגע מדוע יש ללמוד נושאים אלה? הרי לכל אמא יש אינטואיציה לגבי הילד שלה ולגבי התפתחותו אז מדוע לא ניתן להכיל זאת על כל הילדים? התשובה למעשה טמונה בהבנה של תורת ההוראה ומדוע יש ללמוד אותה, תורה זו -“דידקטיקה” היא תחום נרחב מאד של ידע המתמקד ראשית בתכנון ופיתוח ובשלב שלאחר מכן ביישום תכניות לימודים הלכה למעשה, בעיקר עבור תלמידים צעירים.

תורה זו המאפשרת לבעלי מקצוע בתחום החינוך ולגננות בין היתר לתכנן ולפתח שלב אחרי שלב את פעולותיהם החינוכיות. פעולות אלה כוללות את כל השלבים לתכנון תורת ההוראה, החל מהשלב הראשון שהוא קביעת מטרות תוכנית הלימודים, חוצה את שלב פיתוח תכניות הלימודים בצורה מפורטת שלא משאירה מקום לתהיות וכלה בשלב האחרון שהוא הערכה לגבי יישום התוכניות ותוצאותיהם, כי אופיים של ילדים בגיל הרך יקבע על פי החינוך אותו יקבלו בראשית דרכם.

מטרות קורס גננות

בין אם החלטתם להיות גננת לגיל הרך או לגיל הבוגר יותר ישנה הכשרה בסיסית אותה תצטרכו לקבל טרם תבחרו בהתמחות הרצויה.
הכשרה זו מחולקת לשתי מטרות עיקריות: לימודים עיוניים ולימודים מעשיים (סטאג’).

לימודים עיוניים:

מטרת לימודים אלה היא קבלת ידע רחב והבנה בכל התחומים הנדרשים לתעודת “גננת מוסמכת”.
•    התפתחות הילד בגיל הרך
•    תנועה לגיל הרך
•    ספרות ילדים
•    מוזיקה לגיל הרך
•    דרמה ומשחק
•    שילוב אמנויות בתכנית הלימודים
•    ניהול תקציב גן ילדים
•    ניהול צוות והערכת עובדים

לימודים מעשיים:

התנסות זו כוללת עבודה מעשית באחד מגני הילדים בשעות הבוקר או הצהריים.

תנאי רישום וקבלה לקורס גננות

•    תעודת בגרות- לחסרי זכאות ישנה תוכנית משלימה מטעם משרד החינוך
•    ראיון אישי
•    פסיכומטרי בציון 420 לפחות

משך זמן לימודי  קורס גננות

משך הלימודים הוא 1800 שעות לימוד, המורכבות מהחלק העיוני הכולל 1440 שעות והחלק המעשי הכולל 360 שעות.

אופן לימוד קורס גננות

הלימוד מתבצע בצורה בה העבודה המעשית היא יום בשבוע כאשר החל מהשנה השנייה התנסות זו תהיה בגן חובה.

קבלת תעודה והסמכה בסיום הקורס

במידה ועמדת בחובות הקורס תקבלו תעודת הוראה של “גננת מוסמכת” המאפשרת חינוך לגיל הרך מגיל לידה ועד שש שנים. תעודה זו מוכרת על ידי משרד החינוך.

שכר גננת מוסמכת

גננת מוסמכת יכולה להרוויח משכורת ממוצעת של כ 5000 ₪ ברוטו.

מידע נוסף על קורס גננות

בימים אלה בו חינוך ילדנו הולך לקראת עתיד טוב יותר ו”אופק חדש” בפתח בחלק מבתי הספר נראה כי גני ילדים רבים מקבלים לזרועותיהם גננות בעלות תעודת “גננת מוסמכת” לפחות אם לא בעלות תארים מהמכללות והאוניברסיטאות המובילות בשוק.
חינוך הילדים אינו מוטל בספק ולכן סקרי השוק מראים כי במקומות בהם אין לגננת היום תעודה היא נדרשת להיות בעלת ניסיון רב ביותר.
לסיכום, אם חינוך הילדים בכלל וחינוך הגיל הרך בפרט מעסיק אתכם ואתם מרגישים כי אתם יכולים לתרום לגילאים אלה לכו ותלמדו, זוהי עבודה אשר שכרה בצידה. אין ספק כי הצצה קצרה במודעות הדרושים מראה חוסר רב בגננות איכותיות ובעלות תעודה או תואר. במהלך הקורס תקבלו כלים שיעזרו לכם להתמודד בחיי היומיום גם עם הילדים הפרטיים שלכם.
מכיוון שהשיר “ילדים זו שמחה” עדיין ממשיך להתנגן כמעט בכל תחנת רדיו, אין ספק כי גם לעוסקים במלאכה כה חשובה זו כדאי שתהיה קצת שמחה בלב, כי הרי אין כמו לקבל חיבוק אמיתי מילד קטן.

איפה למצוא מידע על גננות?

  • Facebook
  • Twitter
  • email
קבל מידע על לימודי גננות ומטפלות לגיל הרך
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר
קבל מידע על לימודי גננות ומטפלות לגיל הרך
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר