קורס הנחיית קבוצות

לדעת להוביל ולהנחות

לבעלי זיקה ורקע בחינוך, פסיכולוגיה או עבודה סוציאלית המחפשים מקצוע מאתגר ומרתק המשלב טיפול, הנחייה ומעורבות חברתית וקהילתית, כדאי מאוד לשקול לימוד קורס הנחיית קבוצות. הנחיית קבוצות הינה יצירת מבנה קבוצתי של משתתפים שונים המגיעים מסיבות דומות ומתאגדים יחד לשם השגת מטרות משותפות – קבוצות הורים; צוותים של עובדים בחברות שונות; קבוצות העצמה לנשים; בכירים, מנהלים ומפקדים בצבא; קבוצות העצמה לאוכלוסיות מיוחדות, ועוד.

למנחה קבוצות תפקיד חשוב ורגיש, וביכולתו לבנות קבוצה מתפקדת ומאוזנת המסייעת לקבוצה כולה וליחידים בה להציב מטרות ולהשיגן, לנהל שיח משותף וחיובי, ולטפל בהתנגדויות ומתחים העשויים להיווצר בקבוצות מסוג זה. מנחי קבוצות יכולים להשתלב במסגרות רבות ומגוונות, בשוק העסקי, במוסדות חינוך, במערכת הרווחה, ובשוק הפרטי כעצמאים.

מטרות קורס הנחיית קבוצות

בקורס הנחיית קבוצות לומדים הסטודנטים לימודים עיוניים הכוללים עקרונות של פסיכודינמיקה, ההסטוריה של הדינמיקה הקבוצתית, גישות פילוסופיות ומעשיות שונות בהבניית קבוצות, תפקיד המנחה בקבוצה, תפקידים שונים בקבוצה, זיהוי וטיפול בהתנגדויות, העצמת קבוצות לכדי השגת מטרות, היחיד והקבוצה – קונפליקטים ויישובם, הנחייה בשניים (הנחיית Co), והבניית סגנון הנחייה עצמאי.

מלבד הלימודים עיוניים המהווים רקע הכרחי ובלתי נפרד, מתנסים הסטודנטים גם בהנחייה מעשית בזמן הלימודים בהתנסויות לימודיות ומקבלים משוב, ובסופם של הלימודים יתנסו הסטודנטים גם בהנחיית קבוצות בשטח בפיקוחו של מנחה.

מוסדות לימוד מומלצים להנחיית קבוצות

קורס הנחיית קבוצות מתקיים במכון ‘תפנית’ מקבוצת לימודי ההמשך של האוניברסיטה הפתוחה. הקורס מיועד לעוסקים בחינוך, ייעוץ ארגוני, פסיכולוגיה ומדעי הרוח, המעוניינים להתמחות ולהתרכז בהנחיית קבוצות. בקורס זה הלימודים חווייתיים ומדמים תהליכי קבוצה רבים לאופי הלימודים עצמם.

גם במכון כישורים – קישורים השייך ליחידת לימודי החוץ של האוניברסיטה העברית, מתקיימים לימודי הנחיית קבוצות. במכון זה מתחייבים בפני הסטודנטים ללימוד בקבוצות קטנות במיוחד, דבר השומר על האפקטיביות המקסימלית לסוג לימוד זה. מלבד זאת, לאחר סיום הלימודים במכון, תוכלו להסתייע במכון כדי להשתלב בשוק העבודה בתפקידים שונים המסתמכים על הידע ומיומנויות ההנחייה שרכשתם.

תנאי רישום וקבלה לקורס הנחיית קבוצות

הנחיית קבוצות הינה התמחות המשך, לאחר שכבר יש ברשותכם תואר ראשון לפחות במדעי הרוח; פסיכולוגיה; חינוך; או עבודה סוציאלית. במוסדות לימוד מסויימים ישנה גם ועדת קבלה ממיינת.

מחיר קורס הנחיית קבוצות

שכר הלימוד משתנה ממוסד למוסד בהתאם למספר השעות האקדמאיות, אך נע בין 5,000 – 10,000 ש”ח לערך עבור קורס.

משך קורס הנחיית קבוצות

קורסי הנחיית קבוצות מתנהלים במסלול שנתי או דו שנתי בין 120-400 שעות אקדמאיות, בהתאמה לנסיון מעשי ותארים קודמים של הסטודנטים.

אופן לימוד קורס הנחיית קבוצות

הנחיית קבוצות נלמדת תוך תרגול מתמיד של החומר העיוני, במתכונת של עבודה בקבוצת הלימוד, מתן וקבלת משובים והנחייה. מלבד הלימודים העיוניים והמעשיים, מתבצע גם סטאז’ מעשי בהנחיית קבוצה המלווה ע”י מנחה מוסמך.

קבלת תעודה והסמכה

למסיימים בהצלחה את קורס הנחיית קבוצות, ובתנאי של השתתפות במעל ל-80% בשיעורים, ניתנת תעודת גמר מטעם המוסד המלמד ותעודת מנחה קבוצות.

שכר מנחה קבוצות

שכרו של מנחה קבוצות במשרה מלאה או מקבילת שעות למשרה מלאה נע סביב 9,000-10,000 ש”ח ברוטו.

לסיכום

הנחיית קבוצות הינה מקצוע מרתק המחולל שינוי משמעותי בקהילה, במוסדות חינוך, בצבא או במגזר העסקי. לבוגרי תואר ראשון במדעי הרוח או בחינוך המעוניינים לכוון את יכולותיהם לתפקיד מעשי ומאתגר, הנחיית קבוצות הינה אופציה נהדרת להתנסות מעשית וליוזמות חברתיות התופסות יותר ויותר תאוצה ומקום בחברה הישראלית

  • Facebook
  • Twitter
  • email
קבל מידע על קורס הנחיית קבוצות
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר
קבל מידע על קורס הנחיית קבוצות
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר