קורס הידרותרפיה

המים כמקור להנאה ולריפוי הגוף והנפש

גוף האדם מאבד את מרבית משקלו ומסוגל לצוף בקלות, התנועה הופכת קלה ונעימה יותר, וגם אדם הסובל מפציעה, כאבים כרוניים, או נכות, מסוגל ברמת העיקרון לאותו טווח תנועה ופעילות שאדם בריא מסוגל לו, בתנאי שיש לו מדריך הידרותרפיסט המפקח ומנחה אותו.

הידרותרפיה הכוונה לתרפיה פיזית במים, היא תחום מרתק של טיפול המשלב את כל התכונות החיוביות של המים, ורותם אותן לשיכוך כאבים, שיקום פציעות, טיפול באוטיזם, היפראקטיביות ובעיות של קשב וריכוז, ועוד בעיות רבות הניתנות לשיפור משמעותי באמצעי נגיש ופשוט כבריכת מים.

הידרותרפיה נערכת בבריכה מחוממת עד כדי 34 מעלות, כאשר המטפל מציף את המטופל באופן אופקי במים, ועורך איתו תרגילים שונים. הטיפול ההידרותרפי מותאם לצרכיו האישיים של המטופל ולסיבות שבגללן הגיע המטופל לטיפול; אך העיקרון הזהה בכל המקרים הוא שהמטפל מנצל את התכונות הטבעיות של המים על גוף האדם: הרפייה, ציפה, גמישות והארכת השרירים, הפחתת לחץ על המיפרקים, עידוד פעילות של מערכת הלב והריאות, ועוד.

מטרות קורס הידרותרפיה

קורס הידרותרפיה הוא קורס מורכב ומרתק המשלב בתוכו ידע עיוני ומעשי מתחומים שונים.

מן הזווית של הפיזיותרפיה נלמדים בקורס יסודות כפיזיולוגיה; אורטופדיה; אנטומיה; שיקום פציעות ומערכות הלב והריאה. מן האספקט הפסיכולוגי תתנסו בלימודי יסודות פסיכולוגיה; פסיכולוגיה שיקומית; דרכי טיפול באוטיזם; דרכי טיפול בהפרעות נוירולוגיות; דרכי טיפול בפיגור; בדומה לקורס מטפלות, קורס הידרותרפיה מכשיר אתכם אודות עבודה עם ילדים, טיפול בפעוטות, ילדים ונוער עם צרכים מיוחדים, ועוד.

מאחר והטיפול כולו נעשה בסביבת מים, חלק מן הלימוד מוקדש ללימוד שחייה ושחייה שיקומית; דרכי עבודה ועקרונות טיפול במים; וכללי בטיחות במים.

גם תחת המושג הרחב של הידרותרפיה, התפתחו שיטות וגישות שונות לטיפול באמצעות מים, ביניהן – הידרותרפיה קונבנציונאלית; וואטסו; הליוויק; סטרצ’ינג; ג’יהרה; פיטנס ועוד.

תכני קורס הידרותרפיה

התכנים המועברים הם מורכבים ורבים, אולם הם בדרך כלל כוללים:

 • מבוא לנושאי טיפול במים
 • שיווי משקל מתחת למים ומחוצה להם
 • העבודה בבריכת שחייה על כל האספקטים שלה
 • הידרותרפיה וטיפול במקרים פיזיולוגיים קשים כגון שיתוק מוחין
 • הפרעות קשב וריכוז והטיפול במים
 • לימוד שחיית תינוקות
 • בריכה טיפולית ומאפייניה
 • טכניקות טיפוליות במים

תנאי רישום וקבלה לקורס הידרותרפיה

במרבית מוסדות הלימוד אשר מלמדים הידרותרפיה,מלבד דרישה ל-12 שנות לימוד, מתקיים גם מבחן שחייה.

מחיר קורס הידרותרפיה וקורסים דומים

מחיר הקורס נע בין 5,000-15,000. אם אתם מתעניינים בקורס הידרותרפיה כדי ללמוד טכניקה מרגיעה יתכן שתרצו להרשם גם לקורס יוגה, שמסמיך מדריכי יוגה במגוון שיטות. מחיר הקורסים דומה. קורס הידרותרפיה עוזר מאוד במקרים של בעיות פיזיותרפיה ובעיות גב אחרות, ומי שלומד קורס זה לעתים משלב את לימודיו עם קורסים בעיסוי.

משך זמן לימודי קורס הידרותרפיה

משך לימודי הידרותרפיה משתנה ממוסד למוסד ונע בין 100-400 שעות לימוד, ונמשך על פני שנה עד שנתיים. כמחצית משעות הלימוד הן עיוניות, ומחציתן השנייה היא מעשית ומתקיימת בבריכה. מלבד הלימודים עצמם, מתקיים גם סטאז’ בהנחיית מטפל ומדרך מוסמך.

למסיימים בהצלחה קורס הידרותרפיה ניתנת תעודת הסמכה לטיפול בישראל, ובחלק ממוסדות הלימוד ניתנת בנוסף גם תעודת מוסמך בינלאומי.

למטפלים המוסמכים יש אפשרות להשתלב בעבודה בבריכות עירוניות המציעות שחייה שיקומית וטיפול בתינוקות; בבתי חולים ומוסדות שיקומיים שונים; באוכלוסיות מוגבלות, וכעצמאים הפונים למיגזר הפרטי. לאחר הקורס תוכלו למצוא עבודה במגוון מרכזי שיקום והידרותרפיה, ביניהם בעולם המים של אורי סלע.

לסיכום

לא נוכל לסיים בלי להזכיר אתר בינלאומי חשוב, הנקרא גם הידרותרפיה. כיום כבר ידוע כי ההשפעה המבריאה והמרגיעה של מים מחוללת פלאות במצב של פגיעות גוף קשות; שיקום מפציעות; ואפילו מצבים כרוניים כפיגור ואוטיזם. הידרותרפיה מתאימה למחפשים מקצוע מאתגר ומלא סיפוק אישי, המשלב בין פיזיותרפיה ופסיכולוגיה ומתקיים בסביבה יוצאת דופן.

 • Facebook
 • Twitter
 • email