קורס ניתוח טכני

הכר את שוק ההון מזווית אחרת

שוק ההון מושפע מגורמים רבים: שיעור ריבית, מדדים ואפילו פוליטקאים יכולים לגרום לתנודות בשוק שעולה ויורד ללא הרף. קורס ניתוח טכני מקנה ללומדים יכולת ראייה שונה על שוק ההון. נקודת המוצא העיקרית של הניתוח הטכני היא שכל ההשפעות באות לידי ביטוי בשערי המניות, הסחורות או המט”ח, וניתן לנבא על פי התנהגות המחירים את השערים הצפויים. על ידי ניבוי נכון וזיהוי המגמה ניתן להיכנס או לצאת מפוזיציות השקעה ולהרוויח כסף.

לרוב, סוחרים הפועלים בשיטת הניתוח הטכני הם ספקולנטים שאינם מעוניינים בנכס הבסיס האמיתי אותו הם רוכשים בין אם מדובר בנפט, חיטה או דולרים. הם רוצים להיכנס לפוזיציה ולצאת ממנה עם רווח. על פי הערכות שמרניות, 90% משוק המט”ח בעולם מושפע מתנודות מחירים של ספקולנטים, כמו גם מחירי הסחורות העתידיות והחוזים העתידיים (Futures) כמו תירס, כותנה וכיוצ”ב.

כלים עיקריים בניתוח טכני

גרפים

כל מהותו של הניתוח הטכני הוא הגרף. הגרף מגלם את הכל והוא משטח העבודה של הסוחר. ישנם מספר גרפים נפוצים:

 • הגרף העיקרי המשמש סוחרים הוא גרף(HLC – high,low,close) המייצג שערי סגירה של יום מסחר, ואת השער הגבוה ביותר והשער הנמוך ביותר בכל יום מסחר.
 • גרף נוסף המשמש סוחרים הוא גרף המקלות (OHLC – open,high,low,close) המציג שערי פתיחה, סגירה, ואת השער הגבוה והנמוך ביותר בכל יום מסחר.
 • גרף נרות יפניים שהוא אולי הגרף המפורסם ביותר.
 • גרף פוינט אנד פיגרס (point and figures) המורכב מנקודות ושייך לסוחרים מתקדמים.

רמות תמיכה / רמות התנגדות

רמות התמיכה וההתנגדות הן למעשה ביטוי של השפעות המחירים כפי שהן מוצגות בגרף על ידי שינויים של היצע וביקוש. רמות תמיכה מציגות את הבלימה בירידות השערים של נכס מסויים. כאשר המחיר יורד לרמת התמיכה הוא שב לעלות. רמות התנגדות מציגות בלימה של מחירים (תקרת מחיר) לנכס מסויים וכאשר מחיר הנכס יעלה לרמה זו הוא ישוב לרדת.

קו מגמה

במסחר טכני נהוג לומר: The trend is your friend. המגמה היא החברה הכי טובה שלך ואין טעם ללכת נגדה. הדבר משול לריצת אמוק מול שוורים ברודיאו. קוי מגמה מתארים עליית מחירים (בשיפוע כלפי מעלה) או ירידת מחירים (בשיפוע כלפי מטה). עם זיהוי מגמה ברורה, סוחר נבון ייכנס לפוזיציה. כאשר מתייחסים למגמה עולה יש לציין כי מדובר בשערים הנמוכים של מספר ימים, שבועות או חודשים עוקבים. הדבר מכונה גם “שפלים עוקבים”. לעומת זאת, כאשר מתייחסים למגמת ירידה מדובר בשערים הגבוהים של תקופת זמן אשר לאורכה מזהים ירידה.

תבניות

מכיוון שהשוק חוזר על עצמו מדי פעם, ישנן צורות גרפים אשר זכו להיכנס לתבנית מסויימת. התבנית עוזרת לסוחר לזהות האם מדובר בהמשך המגמה, בבלימה, או בהיפוך מגמה. זיהוי תבנית צריך לאותת לסוחר לפעול מהר כדי להרוויח כסף או להימנע מהפסד. עם הזמן והניסיון, ניתן לזהות תבניות בקלות רבה והדבר מקל מאוד על טכניקות המסחר

מטרות קורס ניתוח טכני

המטרה העיקרית של הקורס היא הקניית כלים מעשיים לכל בוגר, כדי שיוכל להיות סוחר מביתו בשיטת הניתוח הטכני. רוב קורסי הניתוח הטכני כוללים את אותם תכנים, אם כי חלק מהקורסים שמים דווקא דגש על הפן הפסיכולוגי של ההשקעה לעומת קורסים אחרים ששמים דגש רב יותר על הפן המעשי. בקורס ניתוח טכני לומדים:

 • למידה מעמיקה ומקיפה של ניתוח גרפים
 • קבלת החלטות בצורה מושכלת
 • ניהול בקרה עצמית תוך התמודדות פנימית ולא בניסיון להשיב הפסדים
 • ניתוח מצב השוק בצורה מאקרו כלכלית, קריאת דוחו”ת והתעדכנות כלכלית

חשוב לזכור כי הניתוח הטכני אינו מדע מדוייק ולכן מומלץ לקבל החלטת השקעה בשילוב של מספר כלים, כאשר אחד מהכלים הללו הוא הניתוח הטכני.

מוסדות לימוד המעבירים קורס ניתוח טכני

קורס ניתוח טכני למתקדמים של ג’קי ברוך

קורס זה כולל הרבה מאוד עבודת שטח ומקנה ללומדים ניסיון מעשי רב, ופחות ידע תיאורטי. הקורס מיועד לאנשים בעלי ידע בסיסי עשיר בניתוח טכני ומעוניינים להפוך לסוחרים מקצועיים. בקורס לומדים על שיטות קניה ומכירה, מתנדים מתקדמים, סטופלוס (Stop Loss), כלי פובונאצ’י וגלי אליוט.

קורס ניתוח טכני של “גרפים”

קורס זה מיועד לסוחרים מתקדמים ומתחילים כאחד. קורס זה נערך בכיתות ממוחשבות וכל סטודנט מקבל תוכנה למסחר בה יוכל להתנסות מיד עם תחילת הלימודים, ללא הגבלת זמן. הקורס מתחיל בלמידה של הגדרות יסוד, דרך למידה של מערכת המסחר, אינדיקטורים, זיהוי עסקאות מוצלחות ועוד. בתום הקורס נערך תרגול של כל החומר הנלמד בכיתה כדי להקנות כלים מעשיים בליווי מקצועי לניתוח טכני.

תנאי קבלה ללימודי קורס ניתוח טכני

אם מדובר על קורס ניתוח טכני למתחילים אזי אין דרישות קבלה. עם זאת מומלץ בחום לכל מי שרוצה להתעסק בשוק ההון בכלל ובניתוח טכני בפרט לקרוא על התחום וללמוד לבד, לקרוא עיתונות כלכלית וללמוד יותר על מוצרים פיננסיים כמו קרנות נאמנות, קופות גמל, מניות, אופציות (בעיקר אופציות מעו”ף) , מט”ח ועוד. הלמידה העצמית תקל עליכם בחלק המבוא של הקורס.

אם מדובר על קורס ניתוח טכני למתקדמים אז דרישות הקבלה הן ידע מקצועי טוב בניתוח הטכני. אין דרישה מיוחדת או חובה להיות בוגר מסלול או קורס מסויים וגם ידע אישי נחשב טוב בתחום זה. קורסים למתקדמים לעיתים משלבים בתוכם מסחר מעשי בחוזים עתידיים ולכן כדאי שיהיה לכם כסף פנוי להשקעה וללמידה.

כמה עולה קורס ניתוח טכני?

קורס ניתוח טכני עולה אלפי שקלים והמחירים משתנים בין מוסדות הלימודים והמסלולים. קורסי ניתוח טכני למתקדמים עולים בדרך כלל יותר מאשר קורסי ניתוח טכני למתחילים מכיוון שהם כוללים ידע מעשי רב יותר שיוכל לעזור לכם לצבור הון בעתיד או שיעזור לכם לזהות חולשות שעלולות לגרום לכם להפסיד הרבה כסף. מי שרוצה להתנסות במסחר מעשי יכול ללמוד לבד את יסודות הניתוח הטכני ולהתנסות במסחר עם תוכנת אונליין. גם הפסד של אלפי שקלים באופן מעשי ישתלם יותר מאשר קורס ניתוח טכני למתחילים בהנחה שיש לכם יכולות למידה עצמאיות.

עוד על ניתוח טכני

כפי שציינו לעיל, אין מדובר בשיטה בטוחה להשגת רווחים מיידיים. האמרה הנדושה של “מה שבא בקלות הולך בקלות” נכונה גם כאן. הניתוח הטכני רק מנסה לחזות מגמה על פי נתוני עבר והוא מהווה כלי משלים לכלים אחרים כגון: נתונים מהבורסה, סחירות נכס הבסיס, נתונים מאקרו כלכליים, השפעות פוליטיות ועוד, כך שאם ערכתם ניתוח טכני מעמיק למניה מסויימת והדבר מסתדר עם דוחות אנליסטים ומידע נוסף אז כדאי לבצע את המהלך שהוגדר מראש.

לסיכום, הניתוח הטכני הצליח לסייע להרבה אנשים להיכנס אל שוק ההון המורכב תוך הבנה של גרפים וניתוחם. עם זאת – הניתוח הטכני כשלעצמו אינו תמיד מספק, אף על פי שהוא מרתק ביותר. רק יחידי סגולה זוכים להיות סוחרים טכנים עצמאיים הפועלים מביתם ומתפרנסים בכבוד מתחום זה. אחד האויבים הגדולים של המנתח הטכני – זה הוא עצמו, ולכן יש קושי ממש לספוג הפסדים ולעצור אותם ומצד שני להישאר בפוזיציה המרוויחה סכום דמיוני בלילה אחד. אין ספק שבחירה בלימודי קורס ניתוח טכני היא בחירה נכונה להעשרת הידע הכלכלי שיכולה לסייע להרוויח כסף בעתיד, או לפחות למנוע הפסדים ברורים.

 • Facebook
 • Twitter
 • email