קורס מט”ח

 Coins by bradipo.
צילום: bradipo
סוגי מטבעות חוץ

היכנס לזירת המסחר הסוערת בעולם

רוצים להיכנס לזירת המסחר הכי מרתקת וסוערת בעולם? אתם חייבים לקחת קורס מט”ח. קורס מט”ח יתן לכם ידע מעשי ככל הניתן על מסחר במט”ח כדי שתוכלו להיות בצד של המרוויחים ולא של המפסידים. המט”ח (מטבע חוץ או פורקס) הוא הדבר הנסחר ביותר בשוק ההון. מדי יום מועברים טריליוני דולרים ממדינה למדינה – דבר המשפיע בצורה מהותית על כלכלת העולם, וכעת לכל סוחר מט”ח יש אפשרות לקחת חלק במסע המסעיר הזה.

מעבר לשוק המט”ח קיימים שווקים נוספים בעולם שוק ההון שיכולים לעניין אתכם כמו מניות, אופציות, אגרות חוב וכדו’, אך המאפיין העיקרי של שוק המט”ח הוא תנודתיות רבה וסיכון גבוה. לדוגמא: תיק מניות “טוב” מוגדר בדרך כלל כתיק המצליח לייצר בשנה אחת תשואה של 10% לבעליו. תיקים דפנסיביים (הגנתיים) יותר מורכבים בעיקר מאגרות חוב ומספקים תשואה הנעה בין 5% ל-10%. תיקים מסוכנים הם תיקים שמרכיבי האופציות והמט”ח שבהם גבוהים מאוד, ויחס הסיכון/סיכוי שלהם הוא גבוה יותר.

השאלה שאנשים רבים שואלים היא מדוע ישנם הרבה סוחרים בשוק המט”ח ומדוע התשואות יכולות להגיע למספרים כמעט לא הגיוניים ולעמוד על מאות אחוזים ביום אחד. התשובה לכך היא פשוטה: מינוף. המינוף מאפשר לסוחר המעוניין לסחור ב-100$ – שהוא בדרך כלל סכום מינימלי להשקעה במט”ח, להשקיע במט”ח בגובה של 10,000$, על ידי מינוף של פי 100. במצב זה, תנועה קלה של מספר פיפסים למעלה יכולה להקנות לו רווח עצום, אך באותה מידה – ירידות שערים יכולות לגרום לו להפסיד את מאה הדולרים תוך מספר שניות ועל כן כל סוחר מט”ח חייב להיות מומחה אישי בניהול סיכונים.

אפשר לסחור נגד הכיוון

במדינת ישראל, סוחרים בדרך כלל בכיוון אחד: למעלה. קונים בזול, מחכים שהמחיר יעלה ומוכרים ביוקר. עם זאת, במדינות רבות בעולם, ובעיקר בארה”ב אפשר להמר נגד כיוון התנועה, דהיינו – אם אתם חושבים שהמחירים ירדו אתם יכולים להרוויח! בעיקרון, שני מצבים אלו מגדירים את מצבו של הסוחר ובאיזו “פוזיציה” הוא נמצא.

פקודת קנייה קלאסית – לונג (Long)

במצב זה הסוחר קונה את המט”ח במחיר מסויים ומחכה שמחירו יעלה. אם המחיר עולה, ניתן למכור את המט”ח ברווח. ההפרש שנוצר הוא הרווח של הסוחר מהספקולציה. באותה מידה – אם המחיר ירד והסוחר מבקש למכור את המט”ח, הרי שמחירו נמוך יותר והסוחר הפסיד את ההפרש. חשוב לציין כאן כי סוחרים רבים ממתינים זמן רב מדי כדי שהמחיר ישוב למצב בו הם יהיו “מאוזנים” ולא בהפסד ואז המחירים יורדים יותר כך שההפסדים נצברים. כדי להימנע ממצב דברים זה יש להגדיר מראש טווחי מסחר עם פקודות סטופ לוס (Stop Loss), בעזרת פקודה זו מתבצעות פעולות מכירה או קנייה שהוגדרו מראש כך שניתן להגביל את ההפסדים.

דוגמא לפוזיציית לונג: סוחר רוכש מט”ח במחיר של 4. מחיר המט”ח עולה כעת ל-4.1 בעקבות שינוי ביחס ההמרה או שערי החליפין. הסוחר השיג תשואה של 10% אם יחליט למכור את המט”ח. דוגמא זו היא דוגמא פשוטה מאוד שלא כוללת בתוכה מרכיבי מינוף, עלויות עסקה וכדו’ אך היא חשובה כדי להבין כיצד עובדת פוזיציית שורט.

פקודת קנייה הפוכה – שורט (Short)

לישראלים רבים פקודה זו נשמעת מוזרה ולא ברורה בהתחלה, אבל לסוחרי מט”ח היא יומיומית וברורה וחשוב מאוד להבין אותה כדי להיכנס לשוק המט”ח. פקודת שורט היא המקבילה של פקודת לונג, אבל חשוב להבין כיצד היא עובדת. פוזיציה זו נועדה עבור סוחרים שמחיר הסחורה (מניה, מט”ח או אפילו כותנה) ירד והם מעוניינים להרוויח מירידת המחירים בצורה הבאה: הסוחר לווה מסוחר אחר את המט”ח ומוכר אותו בשוק. את התמורה הוא מחזיק בכיסו. ברגע שמחיר המט”ח יורד – הוא רוכש אותו במחיר המוזל. כעת לידידנו הספקולנט יש 2 מוצרים ביד: מט”ח שנרכש באופן מוזל + ההפרש מירידת השערים. את המט”ח המוזל (הסחורה) הוא מחזיר למלווה ואת ההפרש הוא שומר בכיסו.

דומא לפוזיציית שורט: ניתן דוגמא מעולם סחר החליפין המסורתי שתוכל להסביר לכם בדיוק כיצד הפקודה עובדת: ראובן מעריך שמחיר הכותנה ירד בקרוב. הוא לווה משמעון טון כותנה ומוכר מיד את טון הכותנה בשוק. עבור המכירה קיבל ראובן 10,000 ש”ח שאותם הוא שומר. כעבור מספר ימים מחיר הכותנה ירד וכעת טון כותנה נסחר במחיר של 9,000 ש”ח. ראובן ממהר לשוק ורוכש מיד טון כותנה במחיר השוק. כתוצאה ממהלך זה נותרו בידו 1,000 ש”ח + טון כותנה שנרכש במחיר המוזל. את הכותנה הוא מחזיר לידידו שמעון וכך ראובן נותר עם רווח של 1,000 ש”ח. אמנם דוגמא זו נשמעת לכם כאילו נלקחה מימי הביניים אך מהווה גורם מכריע ומייצב בשוק המט”ח, והיא למעשה מהווה את הבסיס עליו מושתתים חוזים עתידיים.

אנשים רבים בשוק המט”ח חרב פיפיות ואכן שוק זה גורם להפסדים רבים, אך גם לרווחים עצומים. לכן, חברות מט”ח רבות דואגות לעדכן את הסוחרים באופן תדיר כי המסחר במט”ח הוא מסוכן ואינו מתאים לכל אחד.

מטרות קורס מט”ח

לקורס מט”ח ישנה מטרה אחת ויחידה והיא ללמד אתכם לסחור במט”ח בצורה נבונה שתוכל להפוך אתכם לעשירים עם הזמן. אמנם פקודות המסחר מסתכמות בקנייה ומכירה אך התזמון הוא הדבר הכי קריטי. הקורס עצמו כולל לימוד מעמיק של ניתוח טכני ואת הכלים שהוא מעניק לכל סוחר. בניתוח הטכני טמונים מספר רב של אינדיקטורים שיכולים לאותת לנו על עליות או ירידות שערים, עוד לפני שהן מתרחשות. חלק מהשיעורים הם תיאורטיים בלבד: כיצד פועל שוק המט”ח, מדוע הוא הגדול בעולם, כיצד מבוצעות פקודות וכו’ וחלק אחר של השיעורים הם פרקטיים: מתרגלים מסחר ולומדים משגיאות כדי לא להפסיד כסף בעתיד.

קורסי מט”ח שונים נועדו להגשים מטרות שונות:

מבוא למט”ח (מתחילים)

קורס זה נועד לאנשים שלא סחרו מעולם במט”ח וצריכים להכיר את עולם המונחים, כמו גם את זירת המסחר. בקורס לומדים:

  • מבוא תיאורטי: מהן פקודות סטופ, יתרונות וחסרונות של מינוף, סוגי מטבעות שונים ודוגמאות לעסקאות במט”ח.
  • תרגול מעשי: תרגול מסחר אמיתי במט”ח והכרת מערכות מסחר.
  • מסחר אמיתי וניתוח טכני: תמיכה, התנגדות, פיבונאצ’י ופונקציות מתקדמות.

מסחר מתקדם במט”ח (מתקדמים)

קורס זה מתאים לסוחרים שכבר מכירים את עולם המונחים של תחום המט”ח ורוצים להפוך למקצוענים אמיתיים עם ארסנל נשקים מתקדם. בקורס מט”ח למתקדמים לומדים:

  • מבוא תיאורטי: התאמת רמת הסוחרים, למידה של עסקאות מט”ח.
  • ניתוח טכני בסיסי: נרות יפניים, סוגי תבניות מסחר, ביטחון בעת ביצוע פעולות קניה ומכירה.
  • ניתוח טכני מתקדם: תמיכה, התנגדות, מגמות ועוצמות, אסטרטגיות קניה ומכירה על פי מדדים סטטיסטיים – גלי אליוט, פיבונאצ’י ועוד.
  • תרגול מעשי: כיצד בוחרים פוזיציית מסחר וביצוע תרגול מעשי על בסיס השיעורים הקודמים.

מחיר קורס מט”ח

לימודי מט”ח עולים אלפי שקלים לקורסים הבסיסיים ביותר ויכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים אם אתם מתכוונים ללמוד מסוחרים עצמאיים. ישנן בתי השקעות למסחר במט”ח שיעניקו לכם קורס בחינם אם תחליטו להשקיע דרכם אבל בדרך כלל קורס זה אינו מקצועי דיו לסוחרים רציניים.

מידע נוסף על קורס מט”ח

אם אתם לא בטוחים לגבי רמת הידע הנדרשת כדי ללמוד מט”ח, כדאי לכם להתחיל לחפש מידע אונליין מאתרי אינטרנט או ממוסדות הלימוד. חלק גדול מהידע מועבר בעברית וללא כל תמורה. גם אם כבר נרשמתם לקורס מט”ח או שאתם עכשיו מתכוננים להירשם לקורס כזה אנחנו מאוד ממליצים לקרוא ספרות על הנושא כדי לא להגיע לשיעור מופתעים ממונחים השגורים בפי כל סוחר.

לסיכום, שוק המט”ח הוא אחד משווקי הפיננסים המעניינים ביותר שיש כיום. עם תוכנות מסחר מתקדמות והתקדמות האינטרנט והטכנולוגיה כל אחד יכול להיות סוחר מט”ח מביתו ולעבוד לבד. הלימודים עצמם אינם קשים במיוחד ויש חשיבות רבה לתרגול של מסחר מעשי. רבים אומרים כי האוייב הגדול ביותר של סוחר מט”ח זה הוא עצמו ותאלצו להילחם בתחושות בטן קשות של הפסדים עצומים, ועם זאת לדעת מתי לצאת ולא להיות חמדנים מדי. חלק מהמורים בקורס ינסו לשתף אתכם בתחושות שלהם, וזה אולי השיעור הכי גדול שתוכלו לקבל לאחר שנרשמתם לקורס מט”ח.

  • Facebook
  • Twitter
  • email
קבל מידע על קורס מט"ח
מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד
יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר
קבל מידע על קורס מט"ח
מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
בחר מוסדות לימוד

אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר