קורס אנליסטים

בוא לנתח דוחות כספיים ולהיות אנליסט

אם יש לך הכרות טובה עם שוק ההון ואתה מכיר כבר את כל מונחי הבסיס החשובים אתה מוזמן להירשם לקורס אנליסטים. בשוק ההון פועלים שחקנים רבים, הן בשוק הראשוני והן בשוק המשני, ותפקידו של האנליסט הוא להוות יד מכוונת בפעילות ההשקעה של גורמים רבים בשוק בין אם מדובר בחברות, קרנות, או פרטיים המנהלים תיק מניות.

תפקידו הראשי של האנליסט הוא ביצוע אנליזה וניתוח לדוחות הכספיים של החברות הנסחרות בבורסה. פרסומי האנליסטים מהווים תחזית לפעילות החברה לרבעון הקרוב ועל פי תחזית זו גופים רבים מנתבים את אפיקי ההשקעה שלהם. אפשר לומר במידה רבה כי תפקידו של האנליסט הוא אחד התפקידים המכריעים ביותר בשוק מכיוון שהאנליסט נותן תחזית אובייקטיבית לפעילותן של חברות ועל פי תחזית זו יוכרע גורלה של המניה לרבעון הקרוב מכיוון שתחזית טובה או רעה יכולות להכריע את הכף מבחינת הזרמת הכספים לחברה.

הרבה יותר מקריאת דוחות משעממים

רבים סבורים שתפקידו של האנליסט הוא לקרוא דוחות פיננסיים מסובכים של אחרים, ולהשתעמם בכתיבת דוחות כאלו בעצמם, אך ההיפך הוא הנכון. אנליסטים זוכים לתפקידים בכירים בחברות רבות בגלל אופי התפקיד והמחוייבות הגבוהה ובמקרים רבים התפקיד כולל גם מרכיבים ניהוליים. שתי הפעולות המרכזיות הנלמדות בקורס אנליסטים הן ניתוח חברות והערכת שווי חברות.

ניתוח חברות – ניתוח חברות מתייחס לניתוח הדוחות הכלכליים של כל חברה. לרוב מדובר בדוחות ציבוריים ולכן במקרים אלו המחוייבות לדיוק ובקיאות בתחום בו נערכת האנליזה היא קריטית. בדרך כלל ניתוח חברות נערך כאשר האנליסט מועסק כשכיר בחברת השקעות גדולה המוציאה דוחות פיננסיים ברופן שוטף על פי מגזרים. מכיוון שהדוחות יוצאים על פי תחומים שונים, האנליסט צריך לבחור לו תחום התמחות: טכנולוגיה, פיננסיים וכו’.

הערכת שווי חברות – הערכת שווי חברות נוגעת במרכז העצבים בכל הנוגע למיזוגים ורכישות. כאשר חברה גדולה מעוניינת ברכישת חברה קטנה מסיבות שונות, שוויין של שתי החברות משתנה באחת. במקרים רבים, הרכישה נעשית בצורת מיזוג או תמורת החלפת מניות ועל כן האנליסטים משני הצדדים צריכים להעריך נכונה את הצלחת הפרוייקט או כשלונו כדי להגיע לעמק השווה בעיסקה מעין זו. אחת החברות הידועות בהליכי מיזוג היא חברת טבע שהצליחה לצמוח בצורה מרשימה במונחים בינלאומיים בעקבות מספר מיזוגים מוצלחים במיוחד שהצליחו להוזיל את עלויות ניהול החברה ולהשיג החזר השקעה טוב יותר למשקיעים.

מטרות קורס אנליסטים

מטרת הקורס העיקרית היא להכשיר אנליסטים כדי שיוכלו להתברג בתפקיד זה בבתי ההשקעות השונים. הקורס יקנה לסטודנטים ידע והבנה מקצועיים בניתוח דוחות כספיים והערכת שווי חברות באופן כללי ועם כניסתם לתפקיד באחד מבתי ההשקעות יוכל לבחור האנליסט את תחום האנליזה המועדף עליו.

נושאי הלימוד בקורס אנליסטים

 • ניתוח דוחות כספיים – כפי שציינו לעיל, רוב תפקידו של האנליסט מושתת על ניתוח דוחות כספיים. הדוחות הכספיים מספרים את כל הסיפור של החברה למשקיעים ודוחות כספיים חיוביים יכולים לעזור מאוד לחברה ולהזרים לה הון, בניגוד לדוחות כספיים שליליים שינבאו תחזית קודרת ויגרמו למשקיעים להדיר רגליהם מאותה חברה.
 • ניתוח הסביבה העסקית – לכל תעשייה או מגזר בו פועל האנליסט יש סביבה עסקית הכוללת יתרונות וחסרונות, מתחרים, מוצרים תחליפיים ומשלימים וכו’. ניתוח הסביבה העסקית הוא קריטי ביותר ומשתנה מחברה לחברה. מקובל למשל שחברות בתחום ההייטק נחשבות מסוכנות יותר מאשר חברות שעוסקות בקמעונאות מסורתית.
 • הערכות שווי של חברות בארץ ובחו”ל – היקפי הפעילות של חברות הפועלות בחו”ל גדולים בדרך כלל מאשר חברות הפועלות בישראל. דבר זה משפיע מאוד על פעילות החברה ועל הניתוח הכלכלי כלה שמושפע בדרך כלל מגורמים פנימיים (בתוך הארץ) אך גם מגורמים חיצוניים (חוץ לארץ). הדבר נוגע במיוחד לחברות שעוסקות בייצוא מוצרים לחו”ל המושפעות משינויים בשערי החליפין.
 • ניתוח תזרימי מזומניםתזרים מזומנים הוא גורם מכריע בניהול שוטף של עסק. ניתוח תזרים מזומנים מאפשר למשקיעים לדעת מהם מקורות ההכנסה של החברה והיכן מושקע כספה. לדוגמא: ייתכן שחברה תהיה רווחית מאוד אך מירב ההכנסות שלה יגיעו בעיקר מפעילות הון שאינה נוגעת באופן ישיר לפעילות החברה.
 • מיזוגים ורכישות – ניהול משא ומתן בצורה נכונה הוא חיוני בשוק ההון. במידה בה חברה מתכוונת “לבלוע” חברה אחרת ולהיות “חברת האם”, בצורה כזו שהחברה השנייה תהיה “חברת בת” – יש להעריך את שווי שתי החברות לפני העסקה ולאחריה ולקבוע מהו המחיר הראוי וכיצד התמורה תינתן: במניות, במזומן, באגרות חוב או בצורה אחרת. אנליסט טובה חייב לשלוט בשפה העסקית בכל הנוגע למיזוגים ורכישות.
 • השקעה בחברות אחרות – אנשים משקיעים בחברות, קרנות משקיעות בחברות, וגם חברות משקיעות בחברות אחרות. השקעה בחברה אחרת נועדה להקטין את הסיכון ולבנות תיק השקעות לחברה בצורה שיניב תשואה חיובית בתום הרבעון או השנה העסקית. אם חברה מעוניינת לנהל תיק כזה, עליה לבחור מספר חברות בהן היא תשקיע את כספה ואת ההכרעה היכן להשקיע, כמה להשקיע ולאיזה טווח זמן מקבלים על פי ניתוחי האנליסטים.
 • דירוג סיכוני אשראי – המשבר הפיננסי הגדול של שנת 2009 מהווה דוגמא טובה לכישלון של דירוג סיכוני אשראי. גורמים שונים בכלכלת ארה”ב העריכו את סיכוני האשראי של אנשים שאינם בעלי איתנות פיננסית בצורה שגויה והדבר גרם להתמוטטותם של בנקים בארצות הברית שלא יכלו לגבות את כספם חזרה מרוכשי הדירות מחד, ומאידך קיבלו בתים שאינם משקפים את שווי המשכנתא שנלקחה בעבורם.
 • הערכת שווי חברות – זהו החלק העיקרי בקורס האנליסטים והוא מהווה את אבן היסוד בתפקידו של האנליסט. גם מנהלי תיקי השקעות או יועצי השקעות יוכלו למצוא עניין רב בחלק זה של הקורס.

מוסדות לימוד המלמדים קורס אנליסטים

המרכז להשתלמויות של אוניברסיטת בר אילן

הקורס מעניק הכשרה להשתלבות כאנליסט, בשילוב הקניית ידע מעשי כדי להביא את הסטודנטים לרמה מקצועית גבוהה. בוגרי הקורס יהיו בעלי ידע בהערכת שווי חברות לצורכי אשראי או השקעה. הלימודים נמשכים כ-120 שעות המורכבות מ-100 שעות לימודים + 20 שעות שהן פרוייקט.

תנאי קבלה ללימודי אנליסטים

מכיוון שמדובר בלימודי תעודה, הדרישות המקדימות מחייבות את הנרשמים לקורס זה להכיר את שוק ההון על בוריו. סטודנטים בעלי רקע בכלכלה או העוסקים בשוק ההון, בין אם מדובר ביועצי השקעות או מנהלי תיקי השקעות כבר עומדים בדרישות המקדימות לקורס. קורס זה אינו מתאים לאנשים שאינם בעלי ידע על שוק ההון. לאנשים חסרי רקע מומלץ להירשם לקורס הכרת שוק ההון הישראלי.

תעודת “אנליסט”

מסיימי הקורס בהצלחה יזכו לתעודת הסמכה ממוסד הלימודים. מכיוון שלא מדובר בהסמכה מפורשת וברורה, לא ידוע כיצד בתי ההשקעות מתייחסים לתעודות שונות, אך אין ספק שבוגרי תואר ראשון בכלכלה או יועצי השקעות המחזיקים בידיהם תעודת אנליסט יוכלו להשיג משכורת גבוהה יותר במקום עבודתם או תנאים משופרים. אנשים אלו יזכו גם לקידום מהיר יותר ואם ירצו הם יוכלו גם לגוון את תפקידם במקום העבודה ולבקש לעבור למחלקת האנליזה בחברה, ובהתמודדות על משרות ניהול בעלי תעודת “אנליסט” יזכו להעדפה בשל ההסכמה שיש להם בניתוח שווי חברות והערכת סיכוני אשראי.

כמה מרוויח אנליסט?

אנליסט מתחיל חייב להשתפשף ולהכיר את תחום האנליזה שלו בצורה יסודית, ולכן אנליסטים מתחילים לא מרווחים משכורת גבוהה במיוחד. עם זאת, לאחר מספר שנים והתמקצעות בתחום אחד, יהפוך האנליסט לנכס בכל חברה בה יועסק ויוכל להרוויח עשרות אלפי שקלים בחודש. מנהלי תיקים או יועצי השקעות בעלי תעודת אנליסט יזכו לתוספת במשכורת וגיוון ממשי בעבודתם. מנהלים בעלי תעודת אנליסטים יקבלו קידום בצורה מהירה יותר ומשכורת גבוהה יותר, כך שאם השתלבות בשוק ההון לאורך זמן מעניינת אותך, אין ספק שלהיות אנליסט הוא תפקיד מתאים.

מידע נוסף על קורס אנליסטים

כלכלת העולם הוכתה בתדהמה עם המשבר הגדול שפקד את כולם בשנת 2009. האנליסטים הפכו להיות האנשים הכי מקוללים בוול סטריט, אך הפכו להיות האנשים הכי חשובים באופן מיידי בעולם כולו. רבבות ציפו לתחזיות אנליסטים חיוביות שיוכלו להשיב את האמון שאבד למשקיעים בשוק ההון. אין ספק שסטודנטים בוגרי קורס אנליסטים מוערכים יותר במקום עבודתם בזכות הידע המקצועי שהם רכשו ולכן החזקה בתעודת אנליסט יכולה להווה מעין “ציון איכות” בקריירה שלכם, שיכולה להתחיל וד לפני קבלתכם למקום העבודה.

לסיכום, קורס אנליסטים יקנה לכם את כל הידע הנדרש כדי לבצע הערכת סיכוני אשראי או הערכת שווי חברות בצורה נכונה. בוגרי הקורס יהיו מוערכים יותר במקום העבודה שלהם והם יזכו לתוספת שכר בכל דרג בו יהיו. גם יועצי השקעות ומנהלי תיקים יוכלו ללמוד לא מעט בקורס אנליסטים והדבר יקנה להם נקודת מבט חדשה על שוק ההון שאותו הם כבר ודאי מכירים היטב לאחר שעברו את ההכשרה המתאימה.

 • Facebook
 • Twitter
 • email