קורס תקשורת בין אישית


צילום: BAIA

תקשורת בין אישית

כל ימי חיינו אנו נמצאים בתקשורת עם אנשים אחרים. מהרגע שאנו נולדים אנו מתקשרים אהבה, מצוקה, פחד ועוד רגשות באמצעות השפה. בעוד שמלמדים מיומנויות אחרות בלימודי בית הספר, לא מלמדים אותנו כיצד לתקשר עם אחרים בצורה אפקטיבית. התוצאה היא שאנו לא מגשימים את השאיפות שלנו כי אנו לא מצליחים לתקשר עם אחרים. חוסר תקשורת יכולה לפגוע בזוגיות, ביחסי עבודה, וביחסים עם בני משפחה, חברים או מכרים לעבודה. בקורס תקשורת בין אישית לומדים כיצד לתקשר עם הסובבים אותנו, להקשיב בצורה פעילה יותר, ולרכוש כלים שיאפשרו לנו לבטא את עצמנו בצורה טובה יותר.

תכני קורס תקשורת בין אישית

 • מודעות עצמית – תיאוריה ויישום
 • משוב צוותי
 • סגנונות ניהול וסגנונות תקשורת
 • פיתוח מיומנויות השפעה ומנהיגות
 • פיתוח תקשורת בצוותים
 • שיטות ותהליכים בתקשורת בין אישית
 • תהליכי הערכה ומשוב בניהול

קורס תקשורת בין אישית מאפשר לשפר את היחסים עם אחרים, ומעשיר את כם בצורה שלא תצפו לה. הקורס יכול להשפיע על ההצלחה שלכם במגוון תחומים, משום שפתאום תתחילו לקלוט מסרים סמויים שעד כה לא היו זמינים לכם.

רבים לא מבינים את החשיבות של תקשורת בין אישית בחיי היום יום. תקשורת זו כוללת את המסרים והביטויים המילוליים שאנו מעבירים לסובבים אותנו, וכן את המסרים הלא מילוליים שאנו מתקשרים בשפת גוף, דרך תנוחת הגוף, או באינטונציית הקול שלנו. מחקרים רבים מראים כי צורה זו של תקשורת משפיעה ברמה גבוהה הרבה יותר מהמסר המילולי שאנו מעבירים. בקורס תקשורת בין אישית נלמד מיומנויות לשליטה במודעות לשפת הגוף, ונלמד לשפר את השפה הזו ולהפעילה כדי להשיג מטרות תקשורתיות שונות. הקורס משפר את הביטוי האישי שלנו, ומאפשר לנו להרגיש טוב יותר עם המחשבות שלנו. בקורס לומדים כיצד להיות כנים ולהוציא את מה שבוער לנו בבטן החוצה.

מטרות קורס תקשורת בין אישית

יש כמה מטרות לקורס תקשורת בין אישית:

1. להקנות כלים מעשיים לשיפור התקשורת הבין אישית

2. ללמד טכניקות שכנוע והשגת מטרות מאחרים, בנוסף לטכניקות למשא ומתן, שיאפשרו לתקשורת החיובית לזרום לכיווננו.

3. בסוף הקורס תהיו אנשים מתקשרים יותר, לא סגורים, ובתקווה חרדות התקשורת והחרדות החברתיות שלכם יפחתו.

נושאי קורס תקשורת בין אישית

נושאי הקורס רבים ומגוונים, וצורת הופעתם בקורסים השונים משתנה בהתאם למבנה של הקורס. בקורס נלמדים הנושאים:

כיצד משפיע היכולת התקשורתית שלנו על המפגשים האישיים שלנו – במהלך פרק זה נעבור על נושאים כמו יצירת רושם ראשוני טוב, הצגה עצמית איכותית, שיפור מיומנויות שיחה וסמול טוק, והשפעה על האחר באמצעות תקשורת לא מילולית.

הקשבה יעילה – מיומנויות הקשבה מאפשרות לנו לא רק לשמוע את הצד השני ברמה גבוהה יותר, אלא להקשיב לו ולהבין מה הוא מנסה להעביר לנו. יכולת זו גם אומרת לעתים להגיד לצד השני כי לא הבנו מה שהוא ניסה להסביר, כדי שידע שהוא צריך להסביר זאת בשנית.

פתרון סכסוכים – על ידי יישום של מיומנויות שיחה ומשא ומתן נבין כיצד מתפתחים סכסוכים ואיך אפשר לעודד דיאלוג על מנת להגיע לפשרות ולפתרון שיתאים לכל הצדדים.

תקשורת ורגשות – כשאנו מתקשרים עם האנשים סביבנו הם גורמים לנו פעמים רבות לתגובה רגשית בלתי נשלטת, למשל כעס. בקורס נלמד קורס כל לפתח מודעות לרגשות שמציפים אותנו, ולהתיחס אליהם בצורה נכונה, על מנת שלא לתת להם לשלוט בנו.

שפת גוף – קורס תקשורת בין אישית שם דגש על נושא שפת הגוף ופענוחה.

זיהוי מניירות ודפוסי תקשורת לקויים – לכל אחד מאיתנו יש דפוסים לקויים של תקשורת, בין אם קטנים או גדולים. חלק מגמגמים, אחרים צועקים, חלק ממלמלים. באמצעות הנחייה אישית ננתח דפוסים אלו, נבין מדוע הם מעכבים אותנו, וננסה לשנותם.

פיתוח קול – אחד הנושאים הבסיסיים ביותר בתקשורת בין אישית היא היכולת לדבר בצורה שיבינו אותנו. בקורס נתרגל תרגילי הגייה ונשפר את הקול שלנו ואיכות האינטונציה שלנו.

טכניקות שונות לביטוי אישיחלק חשוב של הקורס מלמד אותנו להתבטא בצורות בלתי שגרתיות. אחת הצורות הללו היא לכתוב בצורה אסוציאטיבית. טכניקה זו מאפשרת לנו לזרוק על דף נייר כל העולה על רוחנו ומשחרר את מה שעד כה היה אצור במחשבותינו.

תקשורת אפקטיבית

מאות מחקרים הוכיחו כי אפשר ללמוד מיומנויות תקשורת אפקטיבית יותר. הסיבה לחוסר אפקטיביות בתקשורת נובעת משלושה גורמים מרכזיים:

 1. התפיסה שלנו סלקטיבית ומוגבלת ולכן איננו קולטים את כל מה שמתוקשר אלינו בצורה מילולית ובלתי מילולית
 2. אנו נותנים פרשנות אישית למה שמתוקשר ויכולים לפרש מסרים לפי התפיסה הייחודית שלנו.
 3. אנו לעתים מעוותים את המסרים המגיעים אלינו כך שיתאימו למה שאנחנו רוצים לשמוע. תופעה זו קרויה לעתים תפיסה סלקטיבית.

במהלך קורס תקשורת לומדים כיצד לנהל משוב במהלך התקשורת הבינאישית שלנו, וכן כיצד לשנות את הדיבור שלנו ממונולוג לדיאלוג דו כיווני.

קורס נוסף שעוזר בתחום זה של תקשורת אפקטיבית הוא קורס שפת גוף.

תקשורת בניהול

קורס תקשורת בינאישית מתאים מאוד להסמכת הנהלה, משום שתפקידי ניהול דורשים נסיון רב בתקשורת בינאישית. בקורס מתרגלים תקשורת ארגונית משופת, ולומדים נושאים כגון: תקשורת עם עובדים, אסרטיביות, תקשורת ומנהיגות ועוד. קורס זה יכול להוות השלמה חשובה לקורסים בניהול כגון קורס מנהל עסקים.

היכן ניתן ללמוד תקשורת בין אישית

לימודי תקשורת בין אישית מועברים לרוב ע”י אנשים פרטיים המתמחים בכך. בנוסף לכך, מועברים הקורסים במסגרת לימודי חוץ המתקיימים במוסדות לימודים אקדמיים שונים.

מחיר לימודי תקשורת בין אישית

מחיר לימודי תקשורת בין אישית נקבע לפי היקף הקורס אותו אתם מעוניינים לקחת. מחיר רוב הקורסים נע בין 300 ₪ ל 1000 ₪. סדנאות תקשורת בינאישית עולים בדרך כלל מחיר זה, אולם קורסים ארוכים ביותר יכולים לעלות כמה אלפי שקלים.

משך לימודי תקשורת בין אישית

משך הלימודים תלוי בהיקף הקורס אותו תרצו לקחת. ישנן סדנאות המעוברות במהלך יום אחד, וישנן מסגרות לימוד אשר מציעות קורס שמתפרס אף על פני סמסטר שלם. משך הקורסים יכול לנוע בין 20 ל 100 שעות לימוד.

אופן לימוד קורס תקשורת בין אישית

הקורס בתקשורת בין אישית מועבר בשיטות שונות ומגוונות: הרצאות, סימולציות, אלתורים, עבודה עם מסכות, צילום במעגל סגור וניתוח מצבים. סימולציות ומשחקי תפקידים משמשים להמחשת הנושאים הנלמדים דרך החוויה האישית. סדנאות בתקשורת בין אישית מועברות לפרטיים, לקבוצות חיצוניות ולארגונים.

מידע נוסף על תקשורת בין אישית

באמצעות קורס תקשורת בין אישית אנו לומדים לתקשר בצורה נכונה, ויש לדעת כי הקורס מעלה כל מיני בעיות תקשורתיות ועלול לעורר שדים שיכולים להפחיד אותנו. חלק מהתנסות הקורס היא להתמודד עם פחדים אלו, על מנת לשפר את חיינו ואת יכולות התקשורת שלנו. זה דורש מכל מי שנרשם לקורס סוג של אומץ ונכונות להשקיע בקורס ולתת מעצמו. התגמול להשקעה זו היא שיפור מעמדנו בחברה, שיפור יחסינו עם בני משפחה שאנו לא הסתדרנו איתם עד כה, ניהול שיחות אמיתיות ואותנטיות יותר, ושיפור בתחומי העסקים, היחסים והחברות. אנשים רבים חושבים שתקשורת נכונה נרכשת בצורה מולדת, אולם זה פשוט לא נכון. אפשר ללמוד לשפר טכניקות תקשורת ולתרגלם וליישמם בכל יום.

קורס אונליין בתחום תקשורת בין אישית

אם אתם מחפשים תרגילים לשיפור תקשורת בין אישית, אתם מוזמנים לאתר של משרד החינוך, או באתר של מכללת קיי באר שבע, שם תמצאו מגוון של פעילויות.

 • Facebook
 • Twitter
 • email