קורס עיסוי תינוקות

צילום: valentinapowers

קורס עיסוי תינוקות

להורים חדשים וכן להורים עם ילדים יש כלי שנעשה פופולרי בשנים האחרונות, בעיקר משום שידע בעיסוי תינוקות משפר את היכולת ההורית בכמה רמות. למידת עיסוי תינוקות מעניקה להורים יתרונות רבים, ויש האומרים שהקורס לעיסוי תינוקות הינו קורס חובה לכל הורה.

יתרונות קורס עיסוי תינוקות

אם אתם מתלבטים אם ללמוד קורס עיסוי תינוקות, הנה כמה יתרונות של הקורס:

1. מחקרים רבים הוכיחו כי תינוקות זקוקים למגע גופני יותר מכל. בניסוי המפורסם של הארלו ניתנו לקופי רזוס שתי בובות שדימו את האם, אחת קשה ממתכת ואחת נעימה מבד. נמצא באופן מובהק כי הקופים שגדלו ללא הרוך והמגע המלטף של הבד הראו סימנים של בעיות חברתיות רבות.

2. לימוד המגע והעיסוי מלמד את ההורה כיצד לגעת בתינוק בצורה שלא מסכנת את התינוק. המגע הנכון מאפשר קשר חזק יותר עם ההורים.

3. עיסוי היא דרך נפלאה לאפשר לתינוק הבעה עצמית ותקשורת, בתקופה בה עדיין לא התפתחה אצלו השפה.

4. הקרבה והמגע להורים היא המשך טבעי לתינוק לחוויה ברחם, והיא מאפשרת לתינוק להרגיש בטחון ורגיעה עצמית.

5. אמנם הדבר לא הוכח מדעית, אולם יש הטוענים כי עיסוי תינוקות מחזק את הבטחון של התינוק גם בבגרות, ומפתח אצלו יכולת גופנית ורוחנית כאחד.

מטרת קורס עיסוי תינוקות

קורס עיסוי תינוקות נועד לחזק את הביטחון של התינוק דרך מגע ועיסוי, ולהטביע בו אמון, אהבה ורגיעה. בקורס נלמד טכניקות הרפיה, נשימה, תנועה ומגע המפתחות אצל התינוק יכולות מוטוריות ורגשיות רבות.

תכני קורס עיסוי תינוקות

בייבי יוגה ועיסוי תינוקות

בתחילת הקורס נלמד נושאי מבוא בתחום עיסוי תינוקות ובייבי יוגה, הכוללים טכניקות שונות למגע ועיסוי. בקורס נתרגל תרגילים שונים של יוגה לתינוקות וכן של יוגה רגילה, כדי להעביר להורה כיצד יש לבצע את אימון היוגה היומי לעצמו ולילדו.

נושאים רפואיים וידע כללי חשוב בטיפול תינוקות

מכיוון שמדובר בקורס הכולל מגע בתינוק, חשוב לעבור על נושאים רפואיים כדי למנוע פגיעה או טיפול לא נכון בתינוק. בקורס עיסוי תינוקות לומדים נושאים הקשורים לרפואה מערבית- פתולוגיה שכיחות אצל תינוקות ופסיכולוגיה התפתחותית. זהו הבסיס לטיפול המותאם לבעיות התינוקות. הקורס מלמד על התפתחותו הסנסו מוטורית של התינוק, ועל שיטות טיפול בעיסוי לשיפור נשימה, עיכול, שינה, המערכת החיסונית והתפתחות העצבית של התינוק. מכיוון שמדובר בקורס פרא-רפואי, לומדים גם נושאי עזרה ראשונה והחייאת תינוקות.

בנוסף נלמד להתבונן בתינוק ולאבחן את הבעיות השונות לפי צורת הגוף. כך אפשר לאבחן טראומות מהריון ומהלידה, ליקויים גופניים אצל התינוק ובעיות מוטוריות שונות. לבסוף נעבור בחלק זה על מחקרים שמראים על חשיבות המגע בהתפתחות הילד. בשלב התרגולי של הקורס נלמד לבנות סביבה תומכת או אף חדר ייעודי שם יתבצע העיסוי.

סוגי עיסויים לתינוקות

בקורס נעבור על מקצת משיטות העיסוי לתינוקות, ביניהן:

  • עיסוי איורוודי לתינוקות – עיסוי הכולל שימוש בשמנים שונים.
  • טכניקות עיסוי מעשי לגילאי לידה ועד זחילה – שיטות אלו יעילות ומותאמות לפי שלבי ההתפתחות של הילד.

  טיפולים נוספים לתינוק

  הטיפולים הנלמדים בקורס כוללים שירה לתינוק וחינוך מוסיקלי, אשר לעתים מבוצעים בזמן העיסוי. בנוסף מתנסה התינוק בסדרת תנועות וריקודים בעזרת מוזיקה, וכן בעיסוי לפי אזורי הגוף – בבטן, בית חזה, גב, צוואר ופנים. בקורס נלמד לטפל במגוון בעיות רפואיות של התינוק, ביניהם: עצירות ובעיות שיניים, בעיות סינוסים, נזלת וכאבי אוזניים, נפיחויות, כתפיים תפוסות, אסטמה ועוד. מובן שנלמד גם לאבחן את כל הבעיות הנ”ל.

  חינוך דרך מגע

  כאמור, מלבד ההשפעות הפיזיולוגיות של עיסוי תינוקות, העיסוי תורם גם להתפתחות הילד בצורה תקינה ובריאה יותר. קורס עיסוי תינוקות מאפשר להורה לתרגל את היחס הנכון לתינוק כאשר הוא בוכה, ולחזק את הביטחון העצמי והדימוי העצמי של התינוק. השפעה זו של העיסוי נמשכת לכל אורך חיי התינוק. העיסוי מחזק את הידיים והרגליים של התינוק, ומעודד אותו לזחול, לעמוד בצורה יציבה ולפתח כושר וקואורדינציה מוטוריים. עיסוי תינוקות תורם לחזק את הקשר בין ההורה לתינוק, ומעודד את האמון אצלם. בנוסף, הקורס מפתח את תחושת האני והגוף אצל התינוק, כלומר מפתח מודעות עצמית וגופנית. בעזרת הקורס התינוק משפר את התפתחותו המוטורית ואת מערכת החיסון שלו, וההורה לומד להתמודד עם בכי התינוק.

  איפה ללמוד?

  מכללת רידמן- המכללה הבינלאומית לרפואה משלימה

  תנאי קבלה לקורס מדריכי עיסוי תינוקות

  ישנם קורסי עיסוי תינוקות להורים ולאנשים שרוצים להיות מדריכי עיסוי מקצועיים. להורים אין תנאי קבלה להרשמה לקורס, אולם לקורס מדריכי עיסוי ישנם התנאים הכוללים ידע קודם בלימודי אנטומיה ופיזיולוגיה ורקע בתרגול יוגה של שנתיים לפחות.

   קורס עיסוי לתינוקות במצבים מיוחדים

   קורס עיסוי תינוקות מתאים גם לטיפול ועזרה במקרים הבאים:

   • תינוקות שנולדו טרם זמנם (פגים)
   • תינוקות עם בעיות שינה
   • תינוקות עם התכווצויות ועוויתות מעיים
   • תינוקות עם נטייה להצטננויות תכופות ועם בעיות בדרכי הנשימה
   • תינוקות שלא גדלים היטב
   • תינוקות שנולדו בניתוח קיסרי
   • Facebook
   • Twitter
   • email
   קבל מידע על קורס עיסוי תינוקות
   מלא פרטים לקבלת מידע חינם וללא התחייבות!
   בחר מוסדות לימוד
   יש לסמן מוסדות לימוד בהתאם למקום מגוריך

   אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר
   קבל מידע על קורס עיסוי תינוקות
   מלא פרטים לקבלת מידע מנציג טלפוני חינם וללא התחייבות!
   בחר מוסדות לימוד

   אנו מכבדים את פרטיותך | בכפוף לתקנון האתר