קורס מדיטציה

צילום: oddsock

קורס מדיטציה

קצת על קורס מדיטציה

במדריך זה ננסה להבהיר לכם מהי הדרך של המדיטציה, ואיך תוכלו להצטרף לדרך זו השותפים לה מיליוני בני אדם ברחבי העולם. כל אחד עושה מדיטציה כלשהי, גם אם אתם נרגעים כאשר אתם בחדר כושר, ואתם מרפים ממחשבותיכם, מדובר על סוג של מדיטציה, או ריכוז. למרות זאת, לא כל מי שמתנסה מדי פעם במדיטציה מגיע לגבהים שמגיעים אליהם היוגים הגדולים.

השינוי הגדול בין מי שמתרגל מדיטציה בצורה קבועה יומית לבין אנשים שלא עושים זאת ברור מאוד – לאנשים שכן עושים מדיטציה. למי שלא עוסק במדיטציה קשה להעביר את השינוי במתרחש לאחר האימון. אפשר לנסות להסביר זאת בכך שנגיד שהמוח עובד בצורה חלקה יותר, המחשבה נהירה וברורה יותר. כמעט כל מי שתשאלו אותו אם הוא מאמין בכוח המדיטציה יאמר לכם שאכן הוא מאמין שהמדיטציה יכולה לעזור לאדם בטיפול במחלות, משברים, בלבול ועוד שלל בעיות. למרות זאת מעטים אכן מתאמנים.

בקורס מדיטציה אתם מקבלים מתנה בלתי משוערת – מסגרת שעוזרת לכם להבין איך נראה אימון מדיטטיבי, וכן מסגרת שתאלץ אתכם להתאמן. בעזרת המדיטציה אפשר לשפר את המודעות העצמית ולהגיע לתובנות על החיים ועל עצמך. אפשר ללמוד מדיטציה ב-3 אופנים שונים: ללמוד להיות מדריך מדיטציה, לעבור קורס מדיטציה למתחילים או מתקדמים ולהמשיך לתרגל לבד, או להתנסות בסדנת מדיטציה המאפשרת טעימה של השיטה.

סיבות להרשם לקורס מדיטציה

אין הבטחה שקורס מדיטציה יפתור לכם את הבעיות, אבל באופן סטטיסטי נמצא כי אנשים שמתאמנים ומודטים בצורה קבועה הינם רגועים יותר, ומאושרים יותר. בישראל הלחוצה ורווית הסכנות והבעיות אנו צריכים לצאת מהמרוץ לפעמים, לחשוב, להרגע, להתרכז בנשימה, ופשוט להיות.

קורס מדיטציה נמשך בצורה קבועה במשך כשעה וחצי בשבוע, ומתאים למתחילים ללא רקע קודם. גם אנשים שמדטו בעבר יכולים להצטרף.

לאחר הקורס אתם תתחילו להרגיש את היתרונות הממשיים של המדיטציה כבר, ברובד הרוחני, השכלי והגופני.

אנשים רבים מתחילים ומתלהבים מאוד מהקורס, אולם לא מתמידים. חשוב להבין כי גם אתם, לאחר כ-3 חודשים מתחילת הלימודים, תחוו משבר ושיגרת האימונים שלכם תפסק. מי שמצליח להתמיד ולהתאמן בצורה קבועה במשך שנה, לא רק מתקדם מאוד באימון, אלא חש מרוצה מעצמו.

תכני קורס מדיטציה

שיטות מדיטציה

מדיטציה טרנסנדנטלית

המדיטציה הטרנסנדנטלית היא צורת מדיטציית מנטרה שנהגתה על ידי מהארישי מהאש, שמאפשרת למיינד שלך לנוח במרווח בין המחשבות. זהו מקום של מודעות, אפשרויות. הסבל נמצא בכל מקום, וזה אפשרי לכל אדם להכנס עמוק ולהתחבר לאינטליגנציה עצומה. המדיטציה הטרנסנדנטלית, או TM, נוצרה בהודו בשנת 1955. אפשר לקרוא על כך עוד באתר האגודה הבינלאומית למדיטציה בישראל.

מדיטציה זו נלמדת בקורס הכולל 7 שלבי לימוד, ומועבר על ידי מורים שהוסמכו במרכזי הלמידה של המדיטציה הטרנסנדנטלית הפזורים ברחבי העולם. לפי השיטה, המודט מתאמן על מנטרה כלשהי במשך 15-20 דקות פעמיים בכל יום, בזמן שהוא יושב בנוחות עם עיניים עצומות. חלק מהפופולריות של השיטה נובעת מהחשיפה שהביאה להקת הביטלס בשנות השישים. מפורסמים שונים תרגלו את השיטה, ביניהם אנדי קאופמן וג’רי סיינפלד. לשיעור נסיון

מדיטציה יהודית ומדיטציה קבלית

מדיטציה מהווה כלי שבאמצעותה אפשר להתמודד עם מצבים קשים שיש לנו בחיים. נעזרים במוטיבים שפותחו לאורך הדורות, על ידי מקובלים בספרד, בצפת, בחסידות אשר פיתוח הרבה שיטות להתבוננות והתכוונות. השיטות היו גנוזות לשנים רבות. חלק מהשיטות מאוד פשוטות, ובמדיטציה יהודית לומדים לחוות את היהדות בצורה הרבה יותר אישית שמאפשרת התפתחות רוחנית. אפשר ללמוד עוד על הנושא במרכז מאורות.

במדיטציה קבלית לומדים את המדיטציה כפי שתורגלה על ידי מקובלים במשך שנים רבות. המדיטציה הקבלית משתמש באותיות לשון הקודש ועוד סמלים המופיעים בספרי הקבלה כדי לתרגל מדיטציה ולהגיע למצבי תודעה גבוהים יותר. לפי מדיטציה קבלית מתרגלים “כוונה” ומתאמנים על צירופי השם הוי”ה וסמלים כגון מגן דוד, מנורה ועוד.

השוני בין מדיטציות של המזרח למדיטציה יהודית

שם המטרה להתקשר לכוחות הטבע, להגיע לשלווה אישית, ולאושר פנימי. במדיטציה היהודית המטרה היא גם כן לרפות את הקשר בין הנשמה לגוף. המטרה היא שהנשמה תתעלה על עצמה, תתחבר עם כוחות עליונים שנמצא בעולם. כשאני פותח את האנטנה הרוחנית שלי אני יכול להתחבר לאנרגיות אלו ולהשיג זאת. גם כשאצא מהמדיטציה אני מושפע בחיי היום יום.

מדיטציה מודרכת ומונחית

החשיבות של מדיטציה מונחית היא שבדרך זו לומדים את המדיטציה ממורה המיומן בתחום, ומכיר את הקשיים של התרגול המדיטטיבי. קשיים אלו כוללים בעיות ריכוז, הרדמות או השארות במחשבות מטרידות. מדיטציה לא מומלץ ללמוד רק מספר, כשם שלא מומלץ ללמוד שפה מספר. יש לוודא כי התרגול מבוצע בצורה נכונה, וזה אפשרי רק בעזרת מדיטציה מודרכת במהלך קורס מדיטציה. לפני ההרשמה לקורס יש לדבר ואף להפגש עם מדריכי המדיטציה, כדי להתרשם ולקבל רושם ראשוני על המורה. בדרך כלל אפשר להרגיש אם המורה הוא מישהו שאפשר ללמוד ממנו, לפי התנהגותו, והכימיה עימו.

תרגול מדיטציה

למרות שציינו קודם כי כדאי ללמוד שיעורי מדיטציה ממורה מוסמך, אם אין באפשרותכם ללמוד דרך קורס מדיטציה תוכלו להשתמש במדריך קצר זה כדי לתרגל בעצמכם מדיטציה. החשוב ביותר במדיטציה היא ההתמדה, ולכן נסו לאמץ את תרגיל המדיטציה הזה באופן יומיומי.

שבו על כיסא נוח, עם 2 כפות הרגליים על הריצפה, גב ישר, כאשר הידיים על הירכיים.  שימו לב שאתם מרגישים רפויים ונינוחים בגוף. אל תדאגו אם כואב קצת בהתחלה, הכאב נובע מכך שאנו לא רגילים לשבת בתנוחה שבריאה לנו. לאחר כמה חודשי אימון הכאב נעלם.

שלב 1 – הצהירו על כוונת המדיטציה. האם אתם מתרגלים כדי להשיג שלווה, או להתחבר לעצמכם, או לפתור דילמות שיש לכם? הגדירו את המטרה באופן ברור.

שלב 2 – תרגילי מדיטציה שונים:

תרגול מדיטציה על ידי תשומת לב לנשימה. נישמו באופן טבעי, ושימו לב לשלבי הנשימה. אל תנסו לשלוט בנשימה, רק לעקוב אחריה. תרגלו זאת במשך 20 דקות. כל פעם שהמחשבה נודדת החזירו אותה להתמקדות בנשימה.

תשומת לב לגוף. שימו לב לתחושות הגוף. איפה אתם מרגישים חום? תרגלו התמקדות באברים שונים בגוף, גם אברים פנימיים. תרגלו זאת במשך כ-20 דקות.

תרגול מדיטציית מנטרה. בחרו מילה או צליל כלשהו. חזרו אחריו במהלך מדיטציה של 20 דקות.

תשומת לב למחשבות. התמקדו במחשבות שלכם, ותנו להם לצוף, וגם להתנדף. אל תנסו לשלוט במחשבות, שחררו אותן, אולם אם מחשבה נשארת יותר מדי זמן תרגלו את השחרור שלה. אפשר גם לאפיין אותה כמחשבה חיובית, שלילית או נטרלית.

תרגלו את המדיטציה בחדר שקט ומרגיע. המנעו מלהרדם במהלך המדיטציה. תרגלו במשך 20 דקות פעמיים ביום, ואם אין זמן לכך אז תרגלו במשך 10 דקות ביום.

כל תרגילי המדיטציה שנזכרו כאן מסוגלים להביא את המודט לשינוי גלי האלפא במוח שלו, לרוגע ולשיפור משמעותי בחיים שלו.

שוב נזכיר – הכי חשוב לתרגל מדיטציה באופן קבוע. תרגלו במשך 30 יום בצורה קבועה, בלי לפספס יום אחד, ולאחר שלושים יום הסתכלו לאחור ובידקו האם היה שווה לתרגל את המדיטציה. זוהי הדרך הטובה ביותר לבדוק אם המדיטציה מתאימה לכם.

לסיכום, אם אתם בריאים ורוצים להמשיך להתקדם בעולם הרוחני שלכם, הכנסו לעולם המדיטציה וקבלו תובנה ועושר פנימי שנבנה במשך אלפי שנים.

קישורים נוספים בתחום המדיטציה

מרכז אומ למדיטציה

  • Facebook
  • Twitter
  • email