קורס יוגה

צילום: adifansnet

קורס יוגה

לקורס יוגה יש מספר יתרונות: שיפור הכושר, פתרון בעיות גב, מדיטציה, שיפור ההפרשה ההורמונלית. היוגה מעצבת גוף בריא וגמיש. עוד יתרונות של היוגה כוללות הגמשת עמוד השדרה, הפעלת מערכות הלב והריאה ואת מערכות הבלוטות בגוף. התנוחות היוגה משפרות את תפקוד השרירים, העצמות והמפרקים.

ביוגה תלמדו לבנות אימון יומי ומסודר, אשר ישפר את החיוניות והבריאות שלכם, את הכושר שלכם, ויפתור בעיות מתח מהן אתם סובלים. היוגה היא גם שיטת מדיטציה שמאפשרת להגיע לרמת מודעות רוחנית גבוהה יותר.

יוגה היא שיטה נהדרת לשמור על בריאות הגוף והנפש, אולם עם סוגים כה רבים של אימוני יוגה לעתים קשה לבחור. מדריך זה נועד לעשות לכם סדר בכל שיטות היוגה ולהתאים את לימודי היוגה לטעם ולצורך שלכם.

סוגי יוגה

איינגר יוגה

ב.ק.ס. איינגר הוא מורה יוגה שנולד ב1918, והוא המקים של אחת השיטות הפופולריות ביותר של תרגול יוגה – איינגר יוגה. הוא נחשב המורה הגדול ביותר ליוגה החי כיום. איינגר מתאמן ומלמד יוגה יותר מ75 שנה. איינגר כתב ספרים על אימון יוגה ופילוסופיה, ומרכזים של השיטה שלו פזורים ברחבי העולם, גם בישראל. אפשר לקרוא על השיטה עוד במרכז איינגר יוגה בתל אביב.

פראנה יוגה

הפראנה יוגה היא שיטה לפיה מאמינים שלכל כוח ביקום יש סיבה פנימית וכוח מניע. הפראנה מזכירה את האידיאות של אפלטון, כאשר כל כוח שאנו נוכחים בו בחיים מקורו בפראנה יוגה. כעת שהבנו באופן בסיסי מהי פראנה יוגה נפנה להבין כיצד לתרגל אותה. הקשר שלנו עם פראנה יוגה מתרחש בכל נשימה. נשימתנו כוללת את אנרגיית החיים, ועל כן באימון אנו שמים לב לנשימות שלנו ומתרגלים סוגי שונים של תרגילי נשימה. המטרה של תרגילים אלו הינה לשלוט על הנשימה, וכך להשיג שליטה בתודעה.

תרגילי הנשימה בפראנה יוגה נקראים פראנאיאמה.לפי הפראנה יוגה אנרגיית החיים זורמת דרך עשר תעלות אוויר, אשר אינן נראות ומהוות תעלות אנרגיה. התעלות נקראות פראנה, אפאנה,אודנה, סאמאנה, וויאנה (התעלות הפנימיות). בנוסף ישנן התעלות נאג’ה (נחש), קורמה (צב), קריקארה, דווהדאטה ודהננג’איה (התעלות החיצוניות).

אשטנגה יוגה

אשטאנגה יוגה היא שיטה פופולרית לתרגול יוגה, אשר פותחה לגרסתה המודרנית על ידי סרי ק. פאטאבי ג’ויס. לפי שיטה זו המתרגל מסנכרן את הנשימה שלו בשילוב עם תנוחות יוגה שונות, תהליך שיוצר חום אדים בגוף, וזיעה מטהרת אשר מנקה את השרירים והאברים הפנימיים מרעלים. התוצאה של אשטנגה יוגה היא שיפור זרימת הדם בגוף, תחושת גוף גמישה וחזק יותר, ונפש בריאה ורגועה יותר. אפשר לקרוא עוד על כך במשכן היוגה.

ביקראם יוגה

ביקראם יוגה, הידועה גם כיוגה חמה, היא שיטה לתרגול יוגה המעולה להורדת משקל. שיטה זו פותחה על ידי ביקראם צ’ודהורי, והיא מתורגלת בחדר, או סטודיו יוגה, המחומם לטמפרטורה של 40.5 מעלות צלזיוס, עם 40 אחוזי לחות. השיעורים כוללים 26 תנוחות ושני תרגילי נשימה. שיעור ביקראם יוגה אורך כ-90 דקות.

קונדליני יוגה

יוגה קונדליני היא שיטה לתרגול פיזי ורוחני של יוגה, וכוללת מספר תרגילי יוגה די מורכבים. התרגילים האלו נקראים גם קרייה יוגה או קרייה. השינוי של שיטת יוגה זו היא שהיא מאוד רוחנית יחסית לשיטות האחרות. שיטה זו מתאימה לאנשים שמעוניינים לתרגל יוגה בעיקר כדי להתקדם מבחינה רוחנית.

יוגה שיבננדה

יוגה שיבננדה פותחה על ידי שוואמי שיבננדה, והיא שיטה המתמקדת בבריאות ותחושה טובה של המתאמן. בשונה משיטת יוגה אשטאנגה, שיבננדה כוללת בעיקר תרגילי הרפייה, כאשר הדגש הוא על הנשימה היוגית.

יוגה לקבוצות שונות

יוגה בהריון

נשים רבות מחליטות להמשיך להתאמן ביוגה גם לאחר ההריון, ויש שמתחילות להתאמן מההריון והלאה. ההריון הינו חוויה מעצבת לאדם, גם מבחינת המודעות לגוף והמודעות העצמית בכלל. אפשר להעצים את חווית ההריון והלידה באמצעות תרגול שיטות יוגה המיוחדות למצבי הריון. תרגול היוגה משפר גם את בריאות האם ויש אומרים שגם בריאה לתינוק, ועוזרת לאם להתמודד עם הקשיים הגופניים והנפשיים של ההריון.

בשיעורי יוגה להריון מתרגלים אסאנות המותאמות לגוף של אישה בהריון, ועוזרות למגוון בעיות הריוניות כמו מניעת כאבי גב, שיפור המערכת החיסונית והקלה בתסמיני הריון. באמצעות תרגילי הנשימה השונים של היוגה האמא והתינוק מקבלים כמות אוויר גדולה יותר, והיוגה עוזרת גם להרגיע את האם. מחקרים שנעשו על תרגול יוגה בהריון מצאו שיפור במשקל הלידה, הקטנה בסיכון של לידה מוקדמת וצמצום סיבוכי הריון שונים.

יוגה לילדים

בעזרת יוגה לילדים ההורים יכולים להבטיח שהילד שלהם יהיה רגוע יותר, מרוכז יותר, ושמח יותר. אפשר לרשום ילדים לקורס יוגה, או לקנות עבורם דיוידי של שיעור יוגה לילדים לצפייה בבית. כיום ישנם קורסים למדריכי יוגה לגיל הרך, שנקרא גם בייבי יוגה. יש להבחין בין יוגה לילדים ויוגה לתינוקות, אשר כוללות שיטות תרגול שונות.

שיטות נוספות

דארמה יוגה

בריגהו יוגה

אנו מקווים שעזרנו לכם להכיר יותר טוב את עולם היוגה ולבחור קורס יוגה שמתאים לכם.

  • Facebook
  • Twitter
  • email